Ministerstwo sportu ogłosiło wyniki naboru do programu budowy przyszkolnych hal sportowych. Dofinansowania dostanie pięć gmin z powiatu ostrołęckiego.

W ramach pierwszego naboru do „Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich” minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą ponad 730 mln zł – informuje ministerstwo sportu.

Chodzi o hale sportowe o lekkiej konstrukcji (bez zaplecza szatniowego), które staną przy szkołach. I które już dziś nazywane są – wzorem boisk Orlików – halami Olimpiami.

Olimpie w powiecie ostrołęckim wybudują:

  • gmina Rzekuń – przy szkole w Drwęczy (dotacja: 2 620 000 zł)

  • gmina Troszyn – przy szkole w Troszynie (2 120 000 zł)

  • gmina Czerwin – przy szkole w Piskach (1 370 000 zł)

  • gmina Olszewo-Borki – przy szkole w Antoniach (2 229 999 zł)

  • gmina Czarnia – przy szkole w Czarni (dotacja: 2 800 000 zł)

- Ogromnie się cieszę, że aż pięć gmin z naszego powiatu ostrołęckiego skutecznie uzyskało dofinansowanie do budowy hal sportowych przy szkołach podstawowych. To jak do tej pory największy jednorazowy zastrzyk pieniędzy dla gmin powiatu ostrołęckiego, które będą budować nowoczesne hale sportowe dla uczniów szkół podstawowych. Dziękuję wójtom: Edwinowi Mierzejewskiemu, Markowi Piórkowskiemu, Anecie Larent, Grzegorzowi Długokęckiemu i Bartoszowi Podolakowi za doskonałą współpracę. Zachęcam do korzystania z programu. Będzie w tym roku jeszcze jedna edycja naboru – skomentował wiceminister sportu i jednocześnie poseł z Ostrołęki Arkadiusz Czartoryski.

Warianty wykonawcze przyszkolnych hal Olimpia

Wśród wariantów wykonawczych hal Olimpia dopuszczalne są:

  • zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową;

  • zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową;

  • zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.

  • Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCW). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i de facto warunki gry na świeżym powietrzu.

    Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych.

    Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.

    (źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki)