Co raz więcej przedmiotów kupujemy w "sieci", w związku z tym przybywa osób oszukanych podczas takich transakcji. W ciągu dwóch minionych dni otrzymaliśmy dwa zgłoszenia o tego rodzaju oszustwach. Bądźmy ostrożni podczas kupowania w internecie i zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania!

W pierwszym przypadku mieszkaniec naszego miasta znalazł ogłoszenie dotyczące zakupu odkurzacza bezprzewodowego znanej firmy za kwotę 800 złotych.

W drugim przypadku do oszustwa doszło podczas kupna mebli ogrodowych za kwotę 1900 złotych.

Niestety w obydwóch przypadkach pomimo przelania pieniędzy na wskazane przez osoby sprzedające konta zamówione towary nie dotarły do swoich właścicieli.

Jeśli chodzi o zakupy ,, w sieci”, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu. Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”.  Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane, czy np. numer nip, czy numer konta na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.  

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka