Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce dbają o bezpieczeństwo osób starszych z terenu Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego organizując, m.in. spotkania profilaktyczne. Ostatnie odbyło się wczoraj w Nowej Wsi Wschodniej, gdzie omówione zostały najczęstsze metody jakimi posługują się oszuści, a także wskazano sposoby na ich uniknięcie. Dowodem, że tego rodzaju spotkania są potrzebne i przynoszą efekt jest fakt, że pomimo kilku prób oszustw, które miały miejsce w okresie kilku dni na naszym terenie żaden z seniorów nie dał się oszukać.
Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego ostrołęccy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel.
Komunikaty prasowe, spotkania, to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na prokuratora” i wskazanie mechanizmu działania oszusta, są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.
Te tematy zostały właśnie poruszone podczas wczorajszego spotkania, które odbyło się w świetlicy w Nowej Wsi Wschodniej.
Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji krok po kroku wskazywali jak zachować się w przypadku otrzymania prośby od obcych osób o przekazanie pieniędzy. Przypomnieli również, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb lub członka rodziny.
Tak jak zawsze na koniec tego typu wydarzeń, przekazali seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu np. przy drzwiach lub na lodówce. Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety są osoby, które mogą nas oszukać i okraść i musimy stale się przed nimi chronić.
Korzystając z okazji apelujemy do rodzin seniorów, aby ostrzegać ich przed tego rodzaju oszustami. Rozmowa podczas niedzielnego obiadu na wspomniane zagrożenia może uchronić, że przed utratą dorobku czasami całego życia.
kom. Tomasz Żerański