Jakie rodzaje zaworów strefowych są na rynku? Który wybrać? Zobaczmy!

Przełączanie lub odcinanie strumieni w instalacjach grzewczych czy chłodniczych wymaga zastosowania specjalnych zaworów strefowych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego ich wybór jest tak ważny. Sprawdźmy, czym są i jak wybrać odpowiedni model!

Do czego służą zawory strefowe?

Zawory strefowe z siłownikiem służą do kontroli przepływu medium grzewczego lub chłodzącego w różnych strefach instalacji. Dzięki nim możliwe jest oddzielenie od siebie dwóch obiegów występujących w ramach instalacji – na przykład obiegu grzewczego i ciepłej wody użytkowej.

Zasada ich działania jest stosunkowo prosta: siłownik umożliwia zamykanie lub otwieranie konkretnych układów w zależności od potrzeb czy temperatury zmierzonej przez termostat w zbiorniku. Sygnał z urządzeń sterujących jest przy tym przekazywany bezprzewodowo i decyduje o podawaniu napięcia na jeden z przewodów. Dzięki temu funkcjonowanie systemu będzie zautomatyzowane, wygodne i oszczędne.

Rodzaje zaworów strefowych

Oczywiście te urządzenia mogą pełnić w ramach instalacji różne funkcje. Sprawdźmy rodzaje zaworów strefowych AFRISO, o których przeczytasz więcej na stronie https://afriso.pl/katalog-online/afriso/3-drogowy-zawor-strefowy-azv/produkt/1684400.

Do dyspozycji pozostają:

  • Zawory 2-drogowe, które pełnią funkcję zaworów odcinających.
  • Zawory 3-drogowe, które umożliwiają przełączanie strumieni medium.

Zawory strefowe AFRISO są dostępne w wersjach normalnie otwartych (oznaczonych jako NO) lub normalnie zamkniętych (NC) – możesz je więc wybrać w zależności od potrzeb i konkretnego zastosowania. Nie wymagają także dodatkowej konfiguracji, a otwieranie samego siłownika nie jest zalecane.

Z czego składają się zawory strefowe?

Wszystkie zawory strefowe składają się z dwóch podstawowych komponentów. Z jednej strony jest to oczywiście wykonany z mosiądzu zawór, który charakteryzuje się wysoką trwałością i wytrzymałością na warunki panujące w typowych instalacjach grzewczych czy chłodniczych. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 10 bar, a ciśnienie różnicowe 3 bary.

Maksymalne stężenie glikolu może wynosić do 50%, a dopuszczalna temperatura medium to 80°C, przy czym okresowo może sięgać nawet 90°C. Do dyspozycji pozostają różne rozmiary przyłącza. Dostępny jest m.in. zawór strefowy 3-drogowy 5/4”, ¾” czy 1”.

Drugim komponentem jest oczywiście siłownik elektryczny. To urządzenie sterowane sygnałem SPST można w łatwy sposób zintegrować z wykorzystywanymi w instalacji przełącznikami, aby uzyskać spodziewany rezultat. Same w sobie jest gotowe do działania i odpowiednio zabezpieczone.

Montaż zaworu strefowego z siłownikiem

Z perspektywy instalatorów i osób, które decydują się na samodzielny montaż zaworów strefowych, istotną kwestią jest niezwykle prosty montaż. W każdym przypadku powinien być przeprowadzony zgodnie z załączoną instrukcją – zawór strefowy z siłownikiem można zamontować wyłącznie w jednej pozycji. Instalacja musi być dokładnie wypłukana i oczyszczona z pozostałości wcześniejszych prac.

Przed rozpoczęciem montażu zaleca się zdjęcie siłownika z zaworu, a następnie jego instalację po prawidłowym założeniu zaworu. Aby go dodatkowo zabezpieczyć, należy skorzystać z metalowej klamry. Jeśli dojdzie na przykład do odcięcia zasilania, istnieje możliwość ręcznej zmiany pozycji.

W tym celu należy zdemontować siłownik i ustawić zawieradło zgodnie z potrzebami. Po przywróceniu zasilania konieczne będzie powrócenie do wcześniejszych ustawień. Aktualne położenie zaworu ustalisz dzięki wskaźnikowi umieszczonemu na siłowniku (CLOSED – zamknięty zawór, OPEN – otwarty zawór).