Uczniowie ZSZ Nr 1 na praktykach zawodowych w Grecji
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 z Ostrołęki mieli wyjątkową okazję odbyć dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji. Pobyt, zorganizowany w ramach projektu 2023-1-PL01-KA121-VET-000138030, dostarczył młodzieży nie tylko cennych doświadczeń zawodowych, ale także niezapomnianych wrażeń turystycznych.
  1. Praktyki zawodowe w Olympus Education Practicing Top Experiences
  2. Zakwaterowanie w hotelu Sun Beach w Platmonas
  3. Południowe zwiedzanie okolicy i zabytków
  4. Weekendowe wycieczki do Meteory i Salonik

Od 5 do 18 maja 2024 roku, 28 uczniów z klas 4E i 4M, pod opieką p. O. Dembińskiej, p. M. Grzyb i p. L. Szymaniewskiego, miało możliwość uczestniczenia w praktykach zawodowych w Grecji. Zakwaterowani w hotelu Sun Beach w Platmonas, uczniowie mogli cieszyć się malowniczymi widokami zarówno Morza Egejskiego, jak i masywu Olimpu.

Zajęcia praktyczne odbywały się w Olympus Education Practicing Top Experiences w Platamonas. Uczniowie klasy mechatronicznej pracowali z zestawami Legoeducation, natomiast mechanicy zdobywali doświadczenie w warsztacie samochodowym. Młodzież od pierwszych dni z entuzjazmem przystąpiła do zajęć, zdobywając cenne umiejętności zawodowe.

Po zakończeniu zajęć praktycznych, uczniowie mieli czas na relaks i zabawę. Najchętniej spędzali go na plaży, korzystając z kąpieli słonecznych i morskich, a także grając w piłkę siatkową. Zorganizowano również grę terenową w Leptokarii. Popołudniami uczestnicy zwiedzali najbliższą okolicę, w tym malownicze miasteczko Paleos Panteleimonas, które zachwyciło ich pięknymi widokami, kamienistą zabudową, brukowanymi ulicami oraz urokliwymi tawernami i kawiarenkami.

W weekendy zorganizowano dalsze wyjazdy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe formacje skalne Meteory, gdzie znajdują się klasztory wykute w skałach. Odwiedzili również Saloniki, słynące z bogatej historii i położone nad malowniczą Zatoką Salonicką. W mieście znajdują się zabytki z czasów rzymskich, tureckich i bizantyjskich oraz wiele ciekawych muzeów. Historyczna część Salonik została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów pobytu był rejs statkiem kapitana Kostasa na wyspę Skiathos. Uczniowie podziwiali piękne krajobrazy, poczuli morską bryzę i zachwycili się klimatem oraz widokami miasteczka Skiathos. Dwa tygodnie pełne wrażeń minęły bardzo szybko. Uczniowie z żalem żegnali się z prowadzącymi zajęcia praktyczne oraz z opiekunką grupy z ramienia organizatora, p. Małgorzatą Piekarską.

Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć ponownego odwiedzenia Grecji, podkreślając, że zdobyte doświadczenia zawodowe oraz piękne wspomnienia z pewnością pozostaną z nimi na długo.


Wg inf z: Urząd Miasta w Ostrołęce