Polska jak wiele innych - “Całkiem zwyczajny kraj” zmienia perspektywę

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce w ramach cyklu “Polecajka MBP na dziś!” proponuje lekturę, która wyprowadza z utartych wyobrażeń o narodzie. Książka podąża od rozbiorów do współczesności i częściej zaskakuje niż utwierdza w pewnikach.
- “Całkiem zwyczajny kraj” pokazuje, że polska tożsamość nie jest jednowymiarowa
- Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce poleca lekturę dla tych, którzy chcą przewartościować znane opowieści
“Całkiem zwyczajny kraj” pokazuje, że polska tożsamość nie jest jednowymiarowa
Porter-Szűcs w książce “Całkiem zwyczajny kraj” rozbija narodowe mity, analizując długi okres od 1795-dziś. Autor stawia tezę, że wiele elementów polskiej historii - od sposobu, w jaki myślano o chłopach, przez stosunek do mniejszości w II Rzeczpospolitej, aż po powszechne wyobrażenia o PRL - wymaga przewartościowania. To lektura, która nie udziela prostych odpowiedzi, ale pokazuje mechanizmy tworzenia się świadomości narodowej i rolę przypadku w kształtowaniu państwa 😊.
W praktyce oznacza to, że czytelnik znajdzie tu zarówno detale społeczno-kulturowe, jak i refleksję nad tym, jak narracje historyczne wpływają na dzisiejsze postrzeganie Polski. Tekst jest z założenia analityczny, ale przekazany w sposób przystępny - dla mieszkańca Ostrołęki to szansa na spojrzenie na lokalne przekazy pamięci w szerszym kontekście.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce poleca lekturę dla tych, którzy chcą przewartościować znane opowieści
Książka sprawdzi się u czytelników ciekawych historii społecznych i tych, którzy lubią podważać utarte tezy. MBP korzysta z krótkich rekomendacji, by skłonić do rozmowy o przeszłości i o tym, jak przeszłość kształtuje tożsamość tu i teraz 😊📚.
Dla kogo to ważne - dla nauczycieli historii, dla osób uczestniczących w lokalnych inicjatywach pamięci, i dla każdego, kto chce zrozumieć, że polskość bywa bardziej zwyczajna i bardziej podobna do innych doświadczeń niż się wydaje. Biblioteka poleca tę pozycję jako punkt wyjścia do dyskusji, która może zmienić sposób myślenia o narodzie i państwie.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Ostatnie Artykuły

Padlewskiego zamknięta. Kierowców w Ostrołęce czekają objazdy przez Słoneczną

Mazowsze otwiera nabór do programu dla NGO na 2027 rok

Lipiec w Ostrołęce pod znakiem sportu. MOSiR ogłosił pełny program wakacji

Nowy most w Ziomku już gotowy. Stary obiekt zniknął całkowicie

Lekkoatletyczne lato na stadionie Ostrołęki. UKS Clan rusza z bezpłatnymi treningami

Młodzi szachiści walczyli do końca. W Ostrołęce poznali zdobywców pucharu

Kiedy warto zdecydować się na wymianę drzwi wejściowych? Poradnik dla mieszkańców Ostrołęki i okolic

Wojciechowice wracają na stół. Ostrołęka pokazuje trzeci etap planu

Fałszywe noclegi potrafią zabrać zaliczkę i urlop jeszcze przed wyjazdem

W deszczu o jeden błąd za dużo - policja w Ostrołęce ostrzega

Wysłał intymne zdjęcia i usłyszał żądanie pieniędzy - ostrzeżenie z Ostrołęki

Powiat Ostrołęcki szukał nowych partnerów w Rejonie Alytus. Rozmowy dotyczyły Interreg

Echa Bohaterów 1944 zabrzmią w Ostrołęce w muzycznym wieczorze pamięci

Bezpłatne poranki na pływalni. Wakacyjna oferta w Ostrołęce rusza pełną parą
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce - usługi, programy i wsparcie dla mieszkańców
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce - kontakt, oddziały, rejestracja
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce - kontakt, godziny, procedury
- KRUS Ostrołęka - kontakt, godziny i obsługiwane gminy
- ENERGA Elektrownie Ostrołęka - kontakt, adres i dokumentacja medyczna
- WIORiN Ostrołęka - kontakt, godziny i zakres spraw
