Kurpie znów zabrzmią w wierszach - biblioteka stawia na młode głosy

FOT. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce
W Ostrołęce rusza kolejna odsłona konkursu „Kurpie Zielone w literaturze” - propozycji dla dzieci i młodzieży, która od lat daje regionalnym tekstom drugie życie. Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego zaprasza do świata recytacji i poezji, gdzie Kurpie nie są szkolnym hasłem, ale żywą opowieścią o ludziach, tradycji i krajobrazie 🌿
- Kurpie Zielone w literaturze znów łączą scenę i własny wers
- Harmonogram jest rozpisany jasno, a każdy etap ma swój własny adres
- Formularze już czekają, a pytania można wyjaśnić od ręki
Kurpie Zielone w literaturze znów łączą scenę i własny wers
Ten konkurs ma w sobie coś z lokalnej lekcji pamięci, ale prowadzonej bez szkolnej sztywności. Chodzi o to, by młodzi sięgnęli po literaturę regionu kurpiowskiego, znaleźli w niej historię, przyrodę, codzienność i charakter miejsca, z którego wyrastają, a przy okazji sprawdzili się w recytacji albo spróbowali własnych sił poetyckich.
W praktyce są tu trzy ścieżki: dla najmłodszych i starszych recytatorów oraz dla tych, którzy wolą pisać niż mówić ze sceny. To dobra wiadomość dla szkół, nauczycieli i bibliotek, bo konkurs rozciąga się na wiele miejscowości Kurpiowszczyzny, a jego finały prowadzą przez Myszyniec, Lelis i Kadzidło.
Harmonogram jest rozpisany jasno, a każdy etap ma swój własny adres
Najmłodsi recytatorzy z klas I-IV mają czas na gminne eliminacje do 22 maja, a finał tej kategorii odbędzie się 2 czerwca 2026 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu.
Starsi uczniowie klas V-VIII wchodzą do gry nieco później - ich eliminacje gminne potrwają do 7 października, a finał zaplanowano na 20 listopada 2026 r. w Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie.
Poetycka część konkursu, czyli XXXIII Konkurs Poetycki „Kurpie Zielone w Literaturze”, czeka na uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i średnich. Zgłoszenia można składać do 23 października 2026 r., a podsumowanie konkursu odbędzie się 24 listopada 2026 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle im. W. Woźniaka.
To ważne także dlatego, że w tych datach i miejscach widać cały regionalny obieg kultury - od pierwszych prób w gminach aż po finałowe spotkania, w których liczy się już nie tylko poprawność, ale też wyczucie tekstu, dykcja i sceniczna pewność 🎤
Formularze już czekają, a pytania można wyjaśnić od ręki
Zgłoszenia na konkurs recytatorski i konkurs poetycki odbywają się na formularzach przewidzianych dla obu części rywalizacji. Jeśli trzeba doprecyzować szczegóły albo sprawdzić zasady udziału, informacje można uzyskać pod numerem 29 764 21 51 wew. 36 albo pisząc na [email protected].
To właśnie ten typ przedsięwzięcia, który najlepiej pokazuje, jak kultura regionalna może działać na żywo - przez głos, wiersz, interpretację i kontakt z tekstem, który wyrasta z miejsca bliskiego mieszkańcom Ostrołęki i całego regionu.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Artur Chrostowski wraca do Ostrołęki z książką o relacjach i szukaniu siebie

Biblioteczny miks dla klubowiczek - Ostrołęka szykuje literacką zabawę

18-latek z Toyoty driftował na rondzie - policja przerwała nocny pokaz

Radiowóz przyciągnął tłumy w Ostrołęce - policjanci mówili o zagrożeniach

MŻW rozkręciło Noc Muzeów po swojemu - VR, skarby i kino 📽️

Podwieczorek, który poruszy ostrołęckie organizacje - w MBP padną granty i plany

Burze nad Ostrołęką. IMGW ostrzega przed wiatrem, deszczem i gradem

Intymne zdjęcia mogą zamienić się w szantaż - policja z Ostrołęki ostrzega

Ostrołęka pod lupą strażaków - ćwiczenia na Narwi i w lasku
![[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa C) – SBR Podlasie Nowe Piekuty – UMKS Trójka Ostrołęka 30:22 w 26. kolejce. Gospodarze dopisują pewne zwycięstwo](/images/mecz/thumbnails/sbr-podlasie-nowe-piekuty-umks-trojka-ostroleka-09052026-3022.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa C) – SBR Podlasie Nowe Piekuty – UMKS Trójka Ostrołęka 30:22 w 26. kolejce. Gospodarze dopisują pewne zwycięstwo

Logowanie bez SMS - na Login.gov.pl wystarczy telefon z mObywatelem

Plakaty z codzienności podbiły Ostrołękę - Tomasz Przeździecki w MBP

Na noc zniknie ważny dostęp - gov.pl podał dokładną godzinę przerwy

