OCK Ostrołęka: INQBATOR 2019 - dzień 1

3 min czytania
OCK Ostrołęka: INQBATOR 2019 - dzień 1

| **18.30 | | ** | Parada |

(Pl. Bema Scena przy DH Kupiec)
**19.00
**Oficjalne otwarcie InQbatora
(Scena przy DH Kupiec)
19.15ALICJA W KRAINIE CZARÓW , Ostrołęcka Scena Autorska
(plac przy Scenie przy DH Kupiec) Przygody Alicji są dość abstrakcyjne i nierealne, momentami balansują na krawędzi absurdu, tak że trudno je uchwycić, a jeszcze trudniej przełożyć na racjonalny język. Wszystkie to sprawia, że każda adaptacja filmowa czy teatralna to nie lada wyzwanie. Mamy do czynienia z bliższymi bądź dalszymi oryginałowi wariacjami na temat”. Tylko od talentu adaptatora i reżysera zależy, co otrzymamy jako widzowie. Spektakl jest przede wszystkim zaproszeniem do wspólnego odkrywania świata wyobrażeń i wspólnego tworzenia owej niezwykłej krainy niesamowitych przygód. Można go również oglądać nieco inaczej - jako opowiadanie o wejściu we własną wyobraźnię i poszukiwaniu swojego miejsca w chaotycznym świecie. Wszystkim tym, którzy byli zaangażowani do stworzenia tego spektaklu zależało na tym, aby każdy z widzów odebrał tę historię po swojemu i znalazł w niej coś dla siebie, a najciekawsze jest to, że kraina wyobraźni jest niezwykle pojemna.
**20.15
**MEDEA Wrocławski Teatr Pantomimy _(scena główna OCK)
_ Kto się boi Medei? W przeciwieństwie do przeciętnej atenki Medea zamiast dbać o życie odbiera je, zamiast tworzyć dom niszczy ten, w którym jest podejmowana. Przesłanie jest takie: nie bądź jak Medea. Jednak, jak wiemy, teatr grecki tworzony był przez mężczyzn i w głównej mierze dla mężczyzn. Stąd też wniosek może być następujący: panowie opowiadali sobie samym historie na temat tego, jakie powinny być ich panie te, które bierze się za żonę i te, które wychowuje się w swoich domach. Jak daleko jesteśmy od tej sytuacji dziś w Polsce w XXI wieku? Czy dalej wierzymy w czarownice ze Wschodu, które mordują własne dzieci w ramach zemsty na niewiernych mężach? Czy dalej trzeba bać się silnych, niezależnych kobiet? Czy Medea musi nas jeszcze straszyć? A może lepiej dalibyśmy jej spokój i pozwolili zejść ze sceny. Po to, by mogła wybrać sama dla siebie: czy poskromi smoka, czy pokroi składniki na grecką sałatkę.
**21.30
**ARKA Teatr Ósmego Dnia _(parking przy ul. Prądzyńskiego)
_ Arka wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Wydarzenia towarzyszące:

2-4 IX Warsztaty teatru niewerbalnego/wizualnego Bartłomiej Ostapczuk
3-5 IX Warsztaty krytyki teatralnej Włodzimierz Neubart
3-5 IX Duża przerwa

Etiuda teatralna - Ostrołecka Scena Autorska

Teatr Tańca - Zespół Tańca Wspólczesnego DE-EM
5-6 IX Konkurs na recenzję teatralną (dla młodzieży szkolnej)
5-7 IX Gra uliczna Maska”
5-7 IX Konkurs fotograficzy INQBATOR 2019

Ostrołęckie Centrum Kultury,

ock-ostroleka.pl/strona-glowna/zapowiedzi-i-aktualnosci/inqbator-2019-dzien-1

Autor: krystian