Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

kasza gryczana

Z czym kojarzą się nam minerały? Prawdopodobnie większość z nas słysząc minerały ma przed oczami obraz kamieni szlachetnych w głębi ziemi. Inni mogą widzieć ktoś układ okresowy pierwiastków z kolorowymi kostkami i kombinacją liter oznaczającymi różne pierwiastki. Tymczasem nasze ciało również jest wypełnione minerałami! To właśnie te niewidzialne substancje zapewniają ludzkiemu organizmowi warunki do wzrostu, rozmnażania, dają możliwość oddychania, umożliwiają syntezę komórek krwi i hormonów oraz wzmacniają ochronę przed infekcjami. Mikro i makroelementy to niezastąpione substancje, bez których dobrze funkcjonująca praca organizmu jest niemożliwa.

Makro i mikroskładniki w organizmie człowieka

Makroskładniki odżywcze to minerały, których ludzie potrzebują w znacznych ilościach. Zaliczamy do nich m.in. fosfor, chlor, wapń, potas, sód i magnez – z tych minerałów zbudowany jest szkielet komórkowy, wypełniają przestrzeń międzykomórkową oraz są podstawą wszystkich tkanek organizmu człowieka. Na szczęście, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość makroskładników, nie musimy od razu przechodzić na bardzo drastyczną dietę – stosowanie się do podstawowych zasad zdrowego odżywiania jest wystarczające. Mikroskładniki, czyli pierwiastki śladowe - minerały, których organizm potrzebuje w mikroskopijnych dawkach (na to wskazuje nawet ich nazwa) to m.in. żelazo, cynk, miedź i jod, mangan, selen i krzem - wszystkie z nich biorą udział w syntezie hormonów, przekazywaniu informacji genetycznej, podziale komórek i innych ważnych procesach. Mimo że nasz organizm nie potrzebuje ich w dużych ilościach, ich znaczenie jest bardzo duże.

Niedobory pierwiastków w organizmie

W związku z tym, że obecnie mamy dostęp do praktycznie wszystkim możliwych produktów żywnościowych, niedobory makro i mikroelementów nie powinny być dotyczącym nas problemem. Niestety wcale tak nie jest i wiele osób musi zmierzyć się z wieloma skutkami ubocznymi wywołanymi niedoborami pierwiastków w swojej diecie. Bardzo często wprowadzenie do diety kasz, otrębów, warzyw i owoców, a także nabiału, powoduje niemal natychmiastowe, zauważalne poprawienie wyników badań oraz samopoczucia. Makroelementy i mikroelementy możemy również suplementować, na przykład w sytuacjach zdrowotnych, w których wchłanialność ich jest ograniczona. Jednym ze sposobem na poradzenie sobie z niedoborami jest catering dietetyczny Ostrołęka. Diety pudełkowe zapewniają nam wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujemy, co znacznie ułatwia zdrowe odżywiania.