Policjanci z ostrołęckiego Wydziału Kryminalnego zatrzymali mężczyznę do oszustwa metodą na policjanta. Poszkodowana ostrołęczanka kilka dni temu wyrzuciła oszustowi przez balkon gotówkę i biżuterię o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Mężczyzna został zatrzymany na terenie innego województwa. Został zastosowany wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Policjanci z Ostrołęki odzyskali także skradzioną biżuterię.

W minioną środę dyżurny ostrołęckich policjantów został powiadomiony o oszustwie metodą ‘’na policjanta”. 81–letnia kobieta podczas zgłoszenie przekazała, że skontaktował się z nią mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji i pod pretekstem prowadzenia policyjnej akcji przeciwko oszustom kazał wyrzucić mu przez balkon biżuterię i pieniądze. Niestety seniorka uległa namowom fałszywego policjanta. Wartość strat ostrołęczanka oszacowała na kwotę kilkunastu tysięcy złotych.

Natychmiast w ustalenie sprawcy tego przestępstwa włączyli się policjanci z ostrołęckiego Wydziału Kryminalnego. Już wstępne ich ustalenia wskazywały na to, że sprawca pochodzi z terenu Ostrołęki, natomiast w tej chwili przebywa na terenie innego województwa. Właśnie tam pod koniec ubiegłego tygodnia została przeprowadzona akcja jego zatrzymania. Ostrołęczanin został przetransportowany przez policjantów do ostrołęckiej komendy i osadzony w policyjnym areszcie.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawiono mu zarzut dotyczący oszustwa. Wczoraj został wobec niego zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Policjanci odzyskali także skradzioną na szkodę ostrołęczanki biżuterię. Dalsze postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratora prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego.

Pamiętajmy - Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

 

Autor: kom. Tomasz Żerański