Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrołęka

Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu, bądź sprzedaży wystawionego za pośrednictwem stron www towaru, przesyłają linki przekierowujące do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. W ten sposób ostrołęczanka została oszukana na kwotę ponad tysiąca złotych. Pamiętajmy, że dane do naszej karty płatniczej są danymi szczególnie wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać! W internecie, tak jak i w życiu powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przekażmy te ostrzeżenia również członkom naszej rodziny.

Od kilkunastu tygodniu tego typu oszustwa zaczęły pojawiać się również na terenie naszego miasta i powiatu. Już po pierwszym takim przypadku policjanci rozpoczęli akcję informacyjną mającą na celu ostrzeżenie mieszkańców naszego miasta i powiatu przed tego rodzaju działaniem oszustów. Poniższy przykład jasno pokazuje, że w dalszym ciągu musimy rozmawiać o tym problemie z naszą rodziną, bądź znajomymi.

Wczoraj zgłosiła się do ostrołęckich policjantów  mieszkanka naszego miasta, która powiadomiła o oszustwie na jej szkodę. Kobieta 8 października bieżącego roku wystawiła na popularnym portalu sprzedającym odzież suknię ślubną za kwotę 1100 złotych.

Od razu otrzymała wiadomość od osoby, która była zainteresowana kupnem. Kupująca wysłała mailowo ostrołęczance wiadomość o formie sprzedaży za pośrednictwem aplikacji serwisu sprzedającego.

Mieszkanka naszego miasta po kolei wykonywała polecenie osoby sprzedającej w celu sfinalizowania transakcji. Niestety obcej osobie podała także dane swojej karty bankomatowej, po czym kliknęła zakładkę ‘’pobierz środki’’. Niestety po tym, jej konto zostało zablokowane, a po krótkim czasie okazało się, że z jej konta zniknęła kwota 1100 złotych.

Uważajmy!!!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.

Należy pamiętać również o tym, żeby NIKOMU nie podawać danych do naszej karty bankomatowej. Dane do naszego konta są danymi ściśle wrażliwymi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich NIKOMU udostępniać!

Przekażmy tego rodzaju ostrzeżenia również członkom naszych rodzin. W ten sposób ochronimy ich przed utrata pieniędzy.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka