Puck, 10 lutego 1920 roku – to wielkie wydarzenie wpisane w karty historii Polski. Zaślubiny Polski z Morzem, których dokonał gen. Józef Haller z Wojskiem Polskim to historyczny fakt, który spowodował, że staliśmy się państwem morskim, ziściły się marzenia i pragnienia pokoleń Polaków, a Puck stał się historyczną stolicą Polski Morskiej.

- Dla mieszkańców Rzekunia, Ostrołęki i okolic, upamiętnienie tego wydarzenia jest bardzo ważne. Marynarze I Batalionu Pułku Morskiego, obrońcy Ojczyzny, bohaterowie bojów na ziemi rzekuńskiej w sierpniu 1920 roku, spoczywający na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu to uczestnicy tych wydarzeń. Marynarze ci 10 lutego 1920 ze swym dowódcą kpt. mar. Konstantym Jacyniczem towarzyszyli gen. Józefowi Hallerowi w Pucku w uroczystości Zaślubin. To im – „naszym marynarzom”, bo  tak mówimy w Rzekuniu i Ostrołęce o Marynarzach I Batalionu Pułku Morskiego – przypadł ten wielki zaszczyt, po 148 latach od utraty Pomorza, podniesienia Polskiej Bandery nad Polskim Bałtykiem - mówi  Andrzej Potapowicz, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Okręgu Mazowieckiego. I dodaje: - Rzekuń to nasz maleńki Puck.

W dniu 102. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, na mogile marynarzy wiązanki kwiatów złożyli: wójt gminy Rzekuń, Bartosz Podolak, sekretarz gminy  Krzysztof Żebrowski, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu Wiesław Frydrych, przedstawiciele Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR: prezes kpt. ż. ś mgr Andrzej Potapowicz i sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz, przedstawiciel Stowarzyszenia I Szwadronu Liniowego 5. Pułku Ułanów Zasławskich – por. kawalerii ochotniczej Jan Grzyb i inni. Mimo, iż uroczystość odbyła się kilkaset kilometrów od linii brzegowej Bałtyku, emocjonalna więź z morzem była główną siłą wydarzenia.

 

 

Zdjęcia i tekst Organizatorzy