Jak uniknąć zatrucia czadem? - poznaj odpowiednie sposoby!

Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem, który jest silnie trujący. Nie możemy go poczuć w żaden sposób, dlatego nazywany jest cichym zabójcą. Co roku ginie ponad 100 osób w wyniku zatrucia czadem, a kilka tysięcy ulega podtruciu. Nie należy go lekceważyć, podczas oddychania szybko wchłania się do krwi, powodując utratę przytomności, a następnie śmierć.

Czym jest czad i jak powstaje?

Czad to po prostu dwutlenek węgla, który swoim zabójczym działaniem zabija sporo osób. Zazwyczaj powstaje w wyniku nieprawidłowego spalania węgla, drewna, czy też gazu. Różne nieszczelności w wentylacji pozwalają w dostawaniu się czadu do naszego pomieszczenia. Duże stężenie gazu potrafi nawet zabić w kilka minut. Jak rozpoznać objawy? Będą to mdłości, zawroty głowy, problemy z zachowaniem równowagi, a skóra staje się czerwona. Wdychanie czadu uszkadza narządy wewnętrzne oraz może powodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie.

Jak uchronić się przed czadem?

Podstawą jest montaż specjalnych czujników, musimy pamiętać, że takie urządzenia mają posiadać odpowiednie atesty, a montowane najlepiej jak będą przez fachowców. Kolejną ważną kwestią jest uprzednie zbadanie całego pieca oraz komina. W dużej części to one powodują wytwarzanie czasu, poprzez nie wyregulowany palnik, czy też zapchany komin.

Starajmy mniej korzystać się z urządzeń grzewczych, takich jak piecyki gazowe, kuchenki lub inne urządzenia, które do działania potrzebują paliwa opałowego. Dodatkowo zadbajmy o odpowiednią wentylację pomieszczenie, raz na jakiś czas przewietrzyć mieszkanie, a do tego sprawdźmy, czy okna posiadają otwory na wymianę powietrza.

Jaki czujnik wybrać? Dostępny na rynku asortyment jest ogromny, ciężko zdecydować się na jeden konkretny. Przede wszystkim musi posiadać atest, a do wyboru mamy dwa rodzaje zasilania. Bateria oraz z sieci, każdy ma swoje wady i zalety, jednak wybierając czujnik czadu na baterię, możemy być pewni, że nie zostanie on wyłączony, gdy zabraknie energii elektrycznej. Jednak trzeba pamiętać o regularnej wymianie baterii, przynajmniej 2 razy do roku.

W tym przypadku czynnik finansowy należy odrzucić na bok, ponieważ jest to inwestycja, która może uratować nasze życie lub zdrowie. Nie zapomnijmy o wynajęciu techników, którzy zamontują nam taki czujnik w odpowiednim miejscu. Na rynku możemy spotkać urządzenia z dodatkowymi funkcjami. Oprócz wykrywania czadu dostajemy również wykrywacz dymu. Jeśli taka opcja nam odpowiada, to bez problemu dobierzemy czujnik, który nie zepsuje nawet naszej stylistyki w mieszkaniu. Więcej przydatnych porad znajdziesz na stronie: https://projekt-marzenie.pl/