Dwa dni  trwało Miodobranie Kurpiowskie. Rozpoczęło się w sobotę 27 sierpnia biegiem miodobraniowym, a wieczorem  tradycyjnie już organizatorzy zaprosili na  Miodobraniową Noc Kabaretową. W amfiteatrze w Myszyńcu bardzo licznie zebrała się publiczność. Przyciągnęła ją z pewnością dobra  pogoda oraz występy gwiazd polskiego kabaretu. Otwarcia imprezy dokonali wspólnie: starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wiceburmistrz gminy Myszyniec Stanisław Ścibek oraz dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu Zdzisław Ścibek. Kabaretowe skecze i piosenki poprzedzone zostały występem ukraińskiego zespołu folklorystycznego „Czaczka” z Łucka. Z zespołem przyjechali także artyści ludowi z Ukrainy. Na dwóch stoiskach oferowali wyroby rękodzielnicze. Dochód ze sprzedaży przeznaczony ma być na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Na scenie w w skeczach i piosenkach zaprezentowały się znane wszystkim kabarety: OTTO Ciach i Łowcy.B. Impreza zakończyła się już po północy.

Miodobranie Kurpiowskie rozpoczęło się oficjalnie mszą świętą w myszynieckiej bazylice. Dalsza część imprezy miała miejsce w Kurpiowskiej Krainie w Wydmusach. Nad zalewem stanęły liczne  stoiska handlowe z jadlem kurpiowskim, pieczywem regionalnym, rękodziełem i oczywiści ez miodem. 

Największą w regionie imprezę folklorystyczną otworzyła burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk. Przywitała wszystkich gości, wśród których był wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Powiat ostrołęcki reprezentował starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Wcześniej starosta Stanisław Kubeł wręczył nagrody zwycięzcom w towarzyszącym  Miodobraniu konkursie  strzeleckiemu.

Scena nie pustoszała do późnych godzin wieczornych. Widowisko "Śnij kurpsiu śnij"  w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka wykonał Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca. Warto wspomnieć, że "Kurpiowszczyzna" otrzymała medal pamiątkowy Pro Masovia. Członkom zespoły wręczyli je dyrektor Mariusz Popielarz, dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak. 

Wystąpili także zespół ludowy "Markowianie" z Markowej, a wieczorem zespoły Tupolev, Michał Szczygieł z zespołem. Gwiazdą wieczoru był zespół Wilki a niespodzianką Jakub Grabowski, czyli raper Quebonafide.

 

Miodobraniu towarzyszyły także wystawy - pokonkursowa w dzwonnicy myszynieckiej, kiermasz sztuki ludowej, wystawa sprzętu pszczelarskiego, pokaz kowalstwa. 

Organizatorami 45. Miodobrania byli: RCKK w Myszyńcu, gmina Myszyniec, Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca. Współfinansowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd Mazowsza, Powiat Ostrołęcki, gmina Myszyniec. 

Współorganizatorem był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Fot. Tygodnik Ostrołęcki