4 września w Czerwinie odbyła się akcja Narodowego Czytania. Organizatorami tego wydarzenia byli Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Powiatowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czerwinie.

Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Rok 2022 jest rokiem szczególnym. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście napisał: „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”. Prezydent wyraził nadzieję, że „wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią”. Mówił, iż „chciałby, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Czerwinie wzięło udział wielu znakomitych gości: m.in. ks. Artur Ryszewski, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Piskach, zastępca kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Mazowieckiego w Ostrołęce pani Agnieszka Krupińska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce pan Michał Giers, pani Magdalena Pietras Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym, kierownicy oddziałów banków działających w Czerwinie pani Sylwia Zakrzewska i Marta Rabuczewska, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Czerwin i powiatu, dyrektorzy i kierownicy instytucji i placówek podległych gminie, radni, sołtysi, uczestnicy Dziennego Domu Senior +, reprezentantki kół gospodyń wiejskich, organizacji społecznych, lekarz rodzinny prowadzący praktykę lekarską w Czerwinie.

Tytułem wstępu uczestnicy tegorocznej odsłony Narodowego Czytania zostali zaproszeni do wysłuchania muzycznego wykonania wiersza „Niepewność” Adama Mickiewicza w interpretacji Agaty Salitry i Kamila Załuskiego.

Agata Salitra to aktorka teatralna, telewizyjna, głosowa. Wokalistka jazzowa. Absolwentka wokalistyki jazzowej, jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Studiowała "Aktorstwo" w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Aktorka takich seriali jak: Jagiellonowie, Klan, Ojciec Mateusz. Kamil Załuska jest założycielem marki „Wyjdź z roli by Załuska”,to aktor teatralny, telewizyjny, głosowy, wokalista. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Grał m.in. na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Obecnie aktor wielu popularnych seriali telewizyjnych takich jak: Barwy Szczęścia, Stulecie Winnych, Na Wspólnej, Pierwsza Miłość etc.

Wszyscy zgromadzeni na sali miłośnicy literatury mieli okazję wysłuchać interpretacji wybranych Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W rolę lektorów wcielili się: pani Agata Łada, Iwona Chojnowska, Marta Rabuczewska, Małgorzata Wojsz, Sylwia Zakrzewska, Dagmara Duch-Długokęcka, Danuta Żebrowska, Jadwiga Żyjewska, Irena Niemira, Agnieszka Krupińska, Edyta Rybaczyk-Damiańska, ks. Artur Ryszewski, pan Michał Giers, Krzysztof Tyszka, Tadeusz Tyszka i Artur Płóciennik.

Uroczystość uwieńczył koncert zatytułowany „Opowiadaj mi tak” w wykonaniu artystów: Agaty Salitry i Kamila Załuski. Wydarzenie zostało współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Narodowe Czytanie zorganizowane przez GBP, ZSP oraz GOK w Czerwinie, już po raz kolejny było wspólnym świętem czytelnictwa. Organizatorzy już teraz pragną zaprosić na kolejną odsłonę Narodowego Czytania, podczas której usłyszymy fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.