Jak wygląda produkcja nasion?

Nasiona to niewielkie części roślin, których używa się do ich rozmnażania. Aby rośliny mogły rozwijać się w jak najlepszy sposób, warto wybierać nasiona wysokiej jakości, które pochodzą z wyspecjalizowanych gospodarstw. Jak wygląda produkcja nasion i jakie cechy mają dobre przedsiębiorstwa, które się nimi zajmują?

Cechy dobrego gospodarstwa produkującego nasiona

W wyborze materiału siewnego warto kierować się gospodarstwem, z którego pochodzi. Najlepsze przedsiębiorstwa mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w uprawach i produkcji nasion. Przedsiębiorcy, którzy dokładają wszelkich starań do osiągania jak najwyższej klasy produktu, decydują się najczęściej na własne uprawy. W tej kwestii warto zwrócić uwagę także na rodzaj gleby, w jakiej rozwijają się rośliny. Najkorzystniejsze warunki wzrostu oferują czarnoziemy i to właśnie z takich miejsc nasiona mogą być najlepsze.

Na poszczególnych uprawach pracują doświadczeni rolnicy, którzy cały czas kontrolują rozwój roślin i kiedy zachodzi taka potrzeba, likwidują wszelkie nieprawidłowości. Ważne jest to, aby gospodarstwa były ekologiczne i aby rolnicy nie stosowali w nich sztucznych nawozów. Gdy zboża czy inne rośliny są gotowe do wydzielenia nasion, należy zadbać o prawidłowy przebieg wszystkich procesów produkcyjnych.

Jak produkuje się nasiona?

Pierwszym etapem produkcji nasion jest zebranie plonów z pól. Następnie przewozi się je do hal magazynowych, w których dochodzi do oczyszczenia i oddzielenia rośliny od materiału siewnego. Trafia on do specjalistycznych maszyn, które kilkukrotnie przesiewają nasiona, aby w produkcie na pewno nie znalazły się żadne zanieczyszczenia.

Po oddzieleniu i oczyszczeniu nasiona się zaprawia. Oznacza to otaczanie ich w substancjach dezynfekujących, które zapewniają im zabezpieczenie przed różnymi chorobami. Dzięki zaprawom plony są znacznie okazalsze i zmniejsza się szansa na rozwinięcie się np. grzybów. Po zaprawieniu nasiona można zapakować w worki i przeznaczyć do sprzedaży.

Przed zakupem nasion z gospodarstwa warto określić, czy chce się nabyć nasiona zaprawione, czy nie. Czasami rolnicy decydują się na natychmiastowe umieszczenie nasion w glebie i nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. W wysokiej klasy gospodarstwach opakowania z nasionami są szczegółowo oznakowane i zawierają informacje dotyczące m.in. zdolności kiełkowania. Jakościowy materiał siewny to materiał kwalifikowany, czyli taki, który nadaje się do sprzedaży.

Po nasiona zapraszamy na agrol-szymański.pl