Na czym polega badanie USG?

Badanie USG jest z pewnością jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych u pacjentów. Plusem jest to, że odznacza się bezpieczeństwem i nie jest bolesne. Poza tym, można liczyć na zachowanie dużej dokładności. Z takiego badania skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Przyjrzyjmy się temu, czym cechuje się ultrasonografia i co warto o niej wiedzieć. Czym dokładnie jest badanie USG? Gdzie wykonać profesjonalne badanie tego typu? O czym musimy pamiętać

Badanie USG

Badanie USG Warszawa pozwala ocenić stan organów wewnętrznych, zachowując dokładność nawet do 0,1mm. W efekcie łatwo ocenimy strukturę, położenie i wielkość danych narządów. Nie bez znaczenia jest to, że badanie daje możliwość zobrazowanie zmian typu guzy, włókniaki, torbiele, zmiany nowotworowe itp. Ultrasonografia jest także wykorzystywana do diagnozowania schorzeń i monitorowania skuteczności leczenia. Profesjonalne usługi tego typu znajdziemy w klinice REX MEDICA. W tym miejscu każdy pacjent poczuje się komfortowo i bezpieczne. Precyzja takiego badania sprawia, że to jedno z podstawowych badań profilaktycznych  u osób w każdym wieku. Kobiety w ciąży dzięki USG mogą dowiedzieć się, czy dziecko prawidłowo się rozwija. 

Czym cechuje się badanie USG?

USG tarczycy lub innego narządu opiera się na wykorzystaniu zasady ultradźwięków. To dźwięki o wysokiej częstotliwości, których ludzkie ucho nie słyszy. Radiolog nanosi na nasze ciało specjalny żel, pozwalający na prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Następny krok to przyłożenie głowicy aparatu do skóry i zbadanie fragmentu ciała. Co ciekawe, głowica ultrasonografu emituje określone ultradźwięki, jakie mają za zadanie przenikać przez tkanki ludzkie i wracać z powrotem. Aparat USG przekształca w tym wypadku dźwięki na obraz widoczny na monitorze. Nie zapominajmy o tym, że specjalista może powiększyć dany obszar i wykonać bardziej dokładne pomiary. Atutem jest to, że zastosowanie takiego badania jest całkowicie bezpieczne i może być stosowane zawsze, gdy wystąpi taka potrzeba. USG w Warszawie jest przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów, dbających o zadowolenie pacjentów. 

Rodzaje badań USG

Jak już wiemy, z badania USG skorzystają osoby w każdym wieku - seniorzy, niemowlaki, kobiety, mężczyźni. Różnorodność głowic aparatu USG sprawia, że możemy zbadać praktycznie każdy fragment naszego ciała. W niektórych sytuacjach stosuje się też inne badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czy też prześwietlenie. Najczęściej wykonywane badania USG są następujące:

 • USG tarczycy Warszawa,
 • USG piersi,
 • USG jamy brzusznej
 • USG oka,
 • USG ginekologiczne,
 • USG węzłów chłonnych,
 • USG serca,
 • USG nadgarstka,
 • USG stawu łokciowego,
 • USG stawu kolanowego,
 • USG przezciemiączkowe u niemowląt itp. 

Oczywiście dobranie odpowiednich badań jest związane z danym schorzeniem u pacjenta i zaleceniami lekarza. Zawsze trzeba stosować się do zaleceń specjalisty, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie. W klinice REX MEDICA możemy liczyć na propozycje kompleksowe i nowoczesne.