Mieszkaniec Ostrołęki złożył zawiadomienie dotyczące oszustwa podczas inwestycji w kryptowaluty. Mężczyzna w styczniu bieżącego roku wpłacił 141 tysięcy złotych na inwestycje w „wirtualny pieniądz” Krótko po tym jego konto inwestycyjne zostało zablokowane. Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozsądek. Pokusa szybkiego zysku może doprowadzić nas do stracenia oszczędności całego życia. Czasami szybki zysk jest tylko zachętą do dalszego inwestowania, natomiast później wpłacone pieniądze „znikają” w wirtualnym świecie.
W niedzielę wieczorem do dyżurnego ostrołęckich policjantów zgłosił się mieszkaniec Ostrołęki, który zawiadomił o przestępstwie w wirtualnym świecie. Mężczyzna powiedział, że w styczniu bieżącego roku wpłacił w celu zainwestowania w kryptowaluty kwotę 30 tysięcy euro, czyli około 140 tysięcy złotych. Korespondencja z giełdą kryptowalut odbywała się cały czas tylko poprzez czat internetowy.
Mężczyzna oświadczył również, że po przelaniu pieniędzy, które miało miejsce w styczniu bieżącego roku jego wirtualne konto zostało zablokowane i do tej pory nie może nim zarządzać.
OSTROŁĘCKA POLICJA PRZESTRZEGA:
Pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania pieniędzy, również tych wirtualnych. Nie pierwszy już raz okazało się, że szybki zysk, to tylko zachęta do dalszego inwestowania. Zazwyczaj w każdym przypadku tego typu oszustwa sytuacja wygląda bardzo podobnie. oszukani po wpłaceniu mniejszych kwot są zachęceni zyskiem, jaki jest prezentowany. Następnie dokonują kolejnych wpłat. Problem pojawia się, kiedy przychodzi moment wypłaty - oszuści informują o konieczności wpłaty kolejnych środków na opłaty czy podatek, albo zrzucają winę na jakiś problem techniczny. Brak dodatkowych opłat powoduje rzekome zablokowanie pieniędzy.
Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu próbach inwestycji. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam szybki i wysoki zysk. Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli rzekomy doradca inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili.
Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.
kom. Tomasz Żerański