Noce są coraz zimniejsze. Nadchodzi trudny czas, szczególnie dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo. Aby uchronić ich przed wychłodzeniem wystarczy jeden telefon lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zwracajmy uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem.
Jesienią i zimą policjanci podczas służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą nocować bezdomni. Co roku monitorujemy sytuację tych osób i współpracujemy z instytucjami, służbami i ośrodkami pomocy społecznej z naszego terenu. Oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Docierając do bezdomnych, proponujemy przewiezienie do ośrodka w którym jest ciepło, a osoby mogą zjeść ciepły posiłek i przespać noc w łóżku, a nie w klatce schodowej lub pustostanie.
Jeśli znacie miejsca przebywania bezdomnych i nieporadnych życiowo możecie zgłosić je w rozmowie z policjantem, pracownikiem ośrodka pomocy społecznej lub wykorzystać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje minutę, a jednocześnie spowoduje, że patrole będą je kontrolować. W ten sposób możecie uratować czyjeś życie.
Minęło już kilka lat od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie garnizonu mazowieckiego. Daje ona możliwość mieszkańcom Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego zgłaszania miejsc, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo.
Należy przy tym pamiętać, że narzędzie choć niezwykle pomocne, nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji. Spowoduje natomiast, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji.
Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Pamiętajmy, jedno zgłoszenie może uratować czyjeś życie!
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołeka