Przeprowadzka na Mazury – kiedy warto przemyśleć taki krok?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2023 r. ujemne saldo migracyjne odnotowało kilka dużych, polskich miast. Zastanawiasz się nad tym, czy również nie przenieść się do mniej tłocznego regionu? Sprawdź, kiedy dobrym wyborem będą Mazury.

Gdzie zamieszkać – miasta tracą popularność

Jeszcze do niedawna mieszkanie w dużym mieście kojarzyło się z prestiżem oraz łatwiejszym dostępem do edukacji i dobrze płatnej pracy. Wszystko zmieniło się w XXI wieku razem z postępem technologicznym. Coraz częstsze są choćby praca i nauka w trybie zdalnym. Rozwój infrastruktury drogowej oraz popularyzacja transportu lotniczego powodują z kolei, że dotarcie do stolicy z najodleglejszego zakątka Polski zajmuje coraz mniej czasu. Rośnie również ilość osób, które chcą oddychać czystym powietrzem, dlatego szukają miejsc wolnych od smogu. Najlepszym tego dowodem są dane GUS, według których ujemny bilans między przybywającymi a opuszczającymi mieszkańcami odnotowały w pierwszym półroczu 2023 r. m.in. Bydgoszcz (763 osoby mniej), Łódź (708 osób) i Poznań (560 osób).

Kiedy warto zamieszkać na Mazurach?

Mazury kojarzą się z żeglarstwem i beztroskim czasem wakacji. To tutaj zjeżdżają osoby, które marzą o bliskim kontakcie z naturą oraz pragną delektować się ciszą i spokojem. Wspomnijmy tylko o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz uroczych miasteczkach, takich jak Mrągowo lub Mikołajki. Unikalny klimat i wyjątkowe skarby przyrody zachwycają na każdym kroku, czy jest to jednak miejsce, w którym warto zamieszkać na stałe? Oczywiście, a już na pewno należy przemyśleć ten krok w poniższych sytuacjach.

Jeśli pracujesz zdalnie

Praca w systemie zdalnym to ogromne udogodnienie. Z tego powodu decyduje się na nią coraz więcej osób. Wybierając taki tryb pracy, możesz zaś mieszkać w dowolnym miejscu: potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu. Dlaczego postawić w tej sytuacji na Mazury? Wyobraź sobie, że po otwarciu okna, nie słyszysz szumu ulicy, ale śpiew ptaków. Do mieszkania nie wdzierają się zaś pył oraz szkodliwe substancje, lecz leśne powietrze. Cisza i spokój sprawią, że praca stanie się przyjemnością, a wolny czas możesz poświęcić na spacery, a także inne aktywności na świeżym powietrzu (np. przemierzając Mazurską Pętlę Rowerową, czyli szlak o długości ponad 300 km).

Cenisz bliski kontakt z przyrodą

Mazurska przyroda to unikatowe kompleksy leśne, takie jak np. Puszcza Piska zajmująca ponad 1000 m² powierzchni. To również liczne rezerwaty leśne, torfowiskowe i faunistyczne, choćby Rezerwat Jezioro Łuknajno i Krutynia Dolna. Gęste lasy i dziewicze tereny kryją w sobie wiele tajemnic, które możesz odkrywać każdego dnia.

Mówiąc o Mazurach, należy oczywiście wspomnieć o jeziorach. Nazwa Kraina Wielkich Jezior Mazurskich nie jest wcale przypadkowa: w regionie znajduje się ponad 2600 jezior. Fani żeglarstwa mogą w wolnych chwilach żeglować, przemierzając m.in. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich o długości ponad 100 km w linii prostej (szlak tworzą liczne jeziora i kanały). Nie brakuje tu też ośrodków sportów wodnych, przystani i wypożyczalni sprzętów.

Dbasz o zdrowie fizyczne i psychiczne

Mazury znajdują się na terenie Zielonych Płuc Polskich. Oznacza to, że charakteryzują się m.in. niską gęstością zaludnienia, czystym powietrzem, dobrze zachowanym środowiskiem naturalnym, różnorodnością systemu przyrodniczego oraz świetnymi warunkami do produkcji zdrowej żywności. Przekłada się to z kolei na każdą dziedzinę życia. Nieprzetworzona żywność i powietrze bez smogu pomogą zatroszczyć się o kondycję fizyczną. Niskie zaludnienie oraz obcowanie z przyrodą zadbają z kolei o Twoje samopoczucie, pozwalając zwolnić tempo.

Zamieszkaj na Mazurach i odzyskaj radość z życia

Życie na Mazurach toczy się spokojnym rytmem. Z dala od wielkich ośrodków miejskich i w otoczeniu natury masz czas, aby skupić się na sobie i swoich bliskich. Nie oznacza to jednak odizolowania od świata. Lotnisko Olsztyn-Mazury, a także przebiegająca przez region droga krajowa nr 7 umożliwią szybkie dotarcie do najważniejszych miast w Polsce, np. Warszawy i Krakowa. Zastanawiasz się, jak spełnić swoje marzenie o życiu na Mazurach? Bardzo prosto: mieszkania na sprzedaż w Mrągowie od Pratum to komfortowe apartamenty zlokalizowane przy Górze Czterech Wiatrów. Widok na jezioro oraz bliskość natury sprawią, że każdy dzień przywitasz z uśmiechem. Zamieszkaj w Mrągowie i ciesz się pięknem Mazur!