Awaria na drodze - jak oznaczyć pojazd, by uniknąć wypadku

Na poboczu unieruchomionego auta powinien być widoczny trójkąt ostrzegawczy i elementy odblaskowe. Policja z Ostrołęki przypomina o zasadach ustawiania i zwiększania widoczności pojazdu, które mają zapobiec poważnym zdarzeniom drogowym.
Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zwracają uwagę, że unieruchomiony samochód stanowi przeszkodę. Największe ryzyko powstaje na odcinkach o dużym natężeniu ruchu i przy ograniczonej widoczności.
Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Na autostradzie i drodze ekspresowej powinien on znajdować się co najmniej 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym odległość ta wynosi 30-50 metrów, natomiast w obszarze zabudowanym trójkąt powinien być umieszczony bezpośrednio za pojazdem lub na nim.
Policja podkreśla, że warto zwiększyć widoczność auta dodatkowo. Skutecznym rozwiązaniem jest umieszczenie kamizelki odblaskowej na klapie bagażnika, drzwiach lub lusterku. Elementy odblaskowe odbijają światła nadjeżdżających pojazdów, poprawiają widoczność z większej odległości — szczególnie po zmroku, podczas deszczu, mgły, śniegu oraz na nieoświetlonych odcinkach dróg.
Należy dbać, by trójkąt i inne oznaczenia były umieszczone w sposób widoczny i stabilny. Nie mogą być zasłonięte przez inne pojazdy ani elementy infrastruktury drogowej. Policja przypomina, że prawidłowe oznakowanie to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów, lecz przede wszystkim działanie zapobiegające tragediom na drodze.
nadkom. Tomasz Żerański - KMP w Ostrołęce
na podstawie: KMP w Ostrołęce.
Ostatnie Artykuły

Pająki tarczowe wróciły pod sufit - rękodzieło z Kurpiowszczyzny

Nieobecny artysta wraca w rozmowie dzieł - oprowadzanie po wystawie

W Ostrołęce biblioteka zyskuje rekomendację artysty i zaprasza do konkursu

Sprzedał w internecie 162 elementy torowiska. Policja dotarła do niego w kilka godzin

Bibuła, malwy i kurpiowskie podwórko wracają do muzealnej pracowni

Policyjny dron nad przejazdami kolejowymi. 29 kierowców zlekceważyło STOP

Fałszywy pracownik banku przekonał 30-latkę. Straciła 30 tys. zł

Burze nad Ostrołęką. IMGW ostrzega przed ulewami i silnym wiatrem

Kierowca busa wyprzedzał na zakręcie. Trzy osoby mogły zginąć

Grzybiarz może zniknąć w kilka minut. Policja z Ostrołęki ostrzega

Michał Sergiusz Mierzejewski czyta - zaproszenie dla całych rodzin

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

„Polska w pieśni i historii” połączy patriotyczne pieśni z klasyką

Dwanaście par powalczy o siatkarski puchar na miejskiej plaży
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce - kontakt, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce - bezpłatna komunikacja miejska, rozkład jazdy i kontakt
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce - kontakt, transport medyczny, dokumentacja
- Parafia św. Wojciecha w Ostrołęce - msze, kancelaria, kontakt
- Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce - kontakt, zgłaszanie usterek i zajęcie pasa drogowego
- WIORiN Ostrołęka - kontakt, godziny i zakres spraw
