Jedno kliknięcie i dwa przelewy zniknęły - Ostrołęka znów na celowniku oszustów

W ciągu jednej doby ostrołęccy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o internetowych oszustwach. 29-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego straciła pieniądze przy zakupie markowej prostownicy, a 19-letni mieszkaniec Ostrołęki przekazał kod BLIK po wiadomości od fałszywej znajomej. Komenda Miejska Policji w Ostrołęce po raz kolejny ostrzega przed pośpiechem i zaufaniem do niezweryfikowanych próśb.
Wczoraj, 31 marca, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce odebrał dwa zawiadomienia dotyczące oszustw internetowych. W pierwszym przypadku 29-letnia kobieta z powiatu ostrołęckiego znalazła ofertę zakupu markowej prostownicy do włosów za 520 złotych. Zapłaciła kodem BLIK, ale przesyłka nigdy nie dotarła. Sprzedawca urwał kontakt i nie zwrócił pieniędzy.
Druga sprawa dotyczyła 19-letniego ostrołęczanina. Mężczyzna dostał na Messengerze wiadomość od osoby podszywającej się pod jego znajomą. W treści pojawiła się pilna prośba o przekazanie kodu BLIK. 19-latek uwierzył, wygenerował kod na 250 złotych i zatwierdził transakcję w aplikacji bankowej. Dopiero potem wyszło na jaw, że konto jego znajomej przejęli przestępcy, którzy rozsyłali wiadomości z prośbą o pieniądze.
Policjanci przypominają, że przy takich prośbach nie wolno działać pod presją czasu. Każdą wiadomość trzeba sprawdzić, najlepiej kontaktując się bezpośrednio z daną osobą na numer, który od lat jest zapisany w telefonie. Trzeba też uważać na linki, podejrzane oferty i prośby o dane do logowania.
“Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.”
To właśnie na takich prostych schematach opierają się internetowi oszuści - jedna fałszywa wiadomość, jedno pochopne kliknięcie i pieniądze znikają szybciej, niż zdąży zareagować ofiara. W Ostrołęce znów widać, że przestępcy nie potrzebują skomplikowanych metod, bo często wystarcza im tylko cudze zaufanie.
na podstawie: KMP w Ostrołęce.
Ostatnie Artykuły

Kierowca busa wyprzedzał na zakręcie. Trzy osoby mogły zginąć

Grzybiarz może zniknąć w kilka minut. Policja z Ostrołęki ostrzega

Michał Sergiusz Mierzejewski czyta - zaproszenie dla całych rodzin

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

„Polska w pieśni i historii” połączy patriotyczne pieśni z klasyką

Dwanaście par powalczy o siatkarski puchar na miejskiej plaży

Mazowsze na zakręcie historii. Oprowadzanie po wystawie w Ostrołęce

Szlacheckie korzenie ożyły między Ostrołęką a Drwęczą

Po alkoholu spali, rano wsiedli za kierownicę. Trzech straciło prawa jazdy

121 km/h w zabudowanym i wyprzedzanie na pasach - kierowca stracił prawo jazdy

16-latek bez uprawnień zderzył quadem z Volkswagenem. Sprawa w sądzie

Architektura eventowa bez ograniczeń - jak wiodący producenci reklam dmuchanych kształtują nowoczesne strefy marek

Kurpińska biżuteria wraca do biblioteki - Familijna sobota w Ostrołęce

Ostrołęcka drogówka sprawdziła motocyklistów - jeden bez uprawnień
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska PSP w Ostrołęce - kontakt, godziny, sprawy prewencyjne
- Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrołęce - kontakt, oferta, kursy
- Parafia Ofiarowania NMP w Ostrołęce nad Pilicą - kontakt, historia, kancelaria
- WIORiN Ostrołęka - kontakt, godziny i zakres spraw
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Ostrołęce - kontakt, BOI, zakres usług
- Urząd Miasta Ostrołęki - kontakt, godziny, punkty obsługi i deklaracje śmieciowe
