Rycerz wygrał eko konkurs. Padło 271 głosów na stroje z recyklingu

FOT. Urząd Miasta w Ostrołęce
W Ostrołęce zwyciężył strój zrobiony z rzeczy, które zwykle nie trafiają na wybieg. „Rycerz” uszyty z folii bąbelkowej, worka na śmieci i kartonu zebrał najwięcej głosów w konkursie „EkoStyl bez Granic”. W rywalizacji liczył się jednak nie tylko efekt, ale też sam pomysł – pokazać, że odpady można zamienić w coś efektownego i zaskakująco dopracowanego. O wyniku zdecydowało łącznie 271 głosów oddanych przy dwóch etapach głosowania.
- Najpierw hala, potem internet. Głosy spłynęły z dwóch etapów
- Rycerz z kartonu i folii zostawił konkurencję z tyłu
- Konkurs miał uczyć, że recykling zaczyna się od wyobraźni
Najpierw hala, potem internet. Głosy spłynęły z dwóch etapów
Konkurs ogłosił prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, a cała akcja została wpisana w Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast. Na starcie widać było, że zainteresowanie nie będzie symboliczne – do rywalizacji zgłoszono pięć strojów, każdy wykonany ręcznie i każdy oparty na innym pomyśle.
Pierwsza część głosowania odbyła się 17 kwietnia podczas inauguracji projektu „Ostrołęka – młodzi w centrum” w Hali Sportowo-Widowiskowej im. A. Gołasia. Wtedy oddano 167 głosów. Później mieszkańcy mogli wybrać faworyta także online – od 20 do 30 kwietnia do godz. 10.00. W sieci dopłynęły kolejne 104 głosy.
Rycerz z kartonu i folii zostawił konkurencję z tyłu
Najwięcej wskazań zebrał „Rycerz” – 132 głosy, czyli 48,7 proc. To właśnie ten strój okazał się najmocniejszy w oczach głosujących. Drugie miejsce przypadło „Eko-Szykowi”, który zdobył 69 głosów. Na podium znalazła się też „Suknia balowa” z 41 głosami.
Wyniki konkursu wyglądały następująco:
- miejsce – Rycerz – 132 głosy, 48,7 proc.
- miejsce – Eko-Szyk – 69 głosów, 25,5 proc.
- miejsce – Suknia balowa – 41 głosów, 15,1 proc.
- miejsce – Pastelowy szał – 17 głosów, 6,3 proc.
- miejsce – Różany ubiór – 12 głosów, 4,4 proc.
Organizatorzy zapowiedzieli, że uczestnicy w najbliższych dniach dostaną informację o terminie wręczenia nagród. Sama lista zgłoszeń pokazuje, że pomysłów nie brakowało: od papieru pakowego i gazet, przez plastikowe butelki, po stare ubrania, które dostały drugie życie zamiast trafić do kosza.
Konkurs miał uczyć, że recykling zaczyna się od wyobraźni
Cel przedsięwzięcia wykraczał poza sam pokaz strojów. Miasto i partnerzy chcieli promować ekologiczne nawyki wśród ostrołęczan i mieszkańców gminy Rzekuń, przypominać o ponownym wykorzystaniu materiałów oraz wzmacniać kreatywność i integrację.
W tle pozostaje też szerszy wymiar programu – współpraca polsko-szwajcarska i wsparcie z Funduszy Szwajcarskich, które mają ograniczać różnice gospodarcze i społeczne w Unii Europejskiej oraz w krajowym budżecie. Dla mieszkańców najprostszy wniosek jest jednak bardziej namacalny: karton, papier, stare ubrania czy plastikowe butelki nie muszą od razu znikać w odpadach. Mogą stać się materiałem do pracy, nauki i zabawy, a przy okazji dać bardzo konkretny sygnał, że ekologia nie kończy się na deklaracjach.
na podstawie: Urząd Miasta w Ostrołęce.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Ostrołęce). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Młodzieżowa Rada Miasta czytała przedszkolakom. Ostrołęka weszła w bajkowy rytm

Zapłaciła za płyty ażurowe i straciła 2100 zł - policja ostrzega

Kwiat paproci zakwitnie w Ostrołęce. Musical na letnią noc pod gwiazdami

ZSZ nr 3 bierze historyczny finał w Ostrołęce

Na plaży w Ostrołęce dzieci ćwiczyły ratowanie życia przed wakacjami

24 prace i trzy nagrody. Ostrołęcka policja rozstrzygnęła cyberkonkurs

Natura wchodzi do Galerii Ostrołęka. „Dialog z przyrodą” już w czwartek

Jesienna elegancja – jak przygotować garderobę na zmianę sezonu

Pakiety medyczne a zdrowie osób pracujących przy komputerze - jakie badania warto wykonywać regularnie

Internet a gry w chmurze – jakie wymagania trzeba spełnić?

Jak opieka medyczna pomaga utrzymać stabilność zdrowia na co dzień?

Szydełko wraca do łask w Ostrołęce - Pikotka przyciąga kolejne osoby

Kocia historia Polski i czytelnicze triumfy w ostrołęckiej bibliotece

Ostatni finisaż w Muzeum Kultury Kurpiowskiej - Chojnowski znika z sali
Przydatne dane teleadresowe
- Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce - kontakt, zgłaszanie usterek i zajęcie pasa drogowego
- Kuratorium Oświaty w Ostrołęce - kontakt, skargi na szkoły, awans nauczycieli
- Parafia św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce - msze, kancelaria, kontakt
- ZUS Ostrołęka - kontakt, godziny, rejestracja online i zasięg terytorialny
- Parafia Ofiarowania NMP w Ostrołęce nad Pilicą - kontakt, historia, kancelaria
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce - kontakt, godziny, procedury
