Ostrołęccy policjanci zatrzymali kolejnego domowego agresora. Mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu wszczął awanturę podczas której stosował wobec swojej partnerki przemoc fizyczną i psychiczną. Ponadto groził jej także pozbawieniem życia. Krewki mieszkaniec naszego powiatu został szybko obezwładniony i osadzony w policyjnym areszcie. Niebawem odpowie przed sądem za swoje postępowanie. Reagujmy zawsze jeśli mamy podejrzenie stosowania przemocy domowej, dzięki temu możemy przerwać dramat być może trwający w rodzinie od wielu lat, ponieważ ofiara jest zbyt mocno zastraszona, aby sama poprosiła o pomoc. Policjanci zawsze przyjadą na miejsce i wyciągną do ofiary przemocy pomocą dłoń.
Tylko podczas minionego weekendu ostrołęccy policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Zdecydowana większość z nich dotyczyła rodzinnych awantur oraz zakłócania porządku publicznego. Niemal wszystkim tego typu interwencjom towarzyszyło spożywanie alkoholu.
Wczoraj kilka minut przed godziną 8 rano mundurowi z ostrołęckiego Wydziału Patrolowego zostali wezwani do awantury domowej, która miała miejsce na terenie powiatu ostrołęckiego.
Na miejscu przed bramą posesji policjanci zastali 40 - letnią roztrzęsioną kobietę, która powiedziała, że jej partner kilka minut temu wszczął awanturę podczas której stosował wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną, dodała także, że groził jej śmiercią.
Po wejściu do wnętrza domu mundurowi zastali 59 - letniego mieszkańca powiatu ostrołęckiego od którego czuć było alkohol. Mężczyzna nawet w obecności policjantów wyzywał kobietę słowami wulgarnymi. W związku z zaistniałą sytuacją i realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia kobiety podjęto decyzją o zatrzymaniu mężczyzny. Podczas transportu mężczyzny na komendę policji 59 - latek zaczął uderzać głową w szybę pojazdu. Dlatego założony mu został na głowę kask ochronny.
Ostatecznie krewki mieszkaniec powiatu ostrołęckiego został osadzony w policyjnym areszcie. Dalsze postępowanie w tej sprawie pod nadzorem prokuratury prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego.
Przypominamy, że policjanci zawsze będą stali po stronie ofiar przemocy domowej. Apelujemy o zgłaszanie takich sytuacji, a nie ,,zamiatania sprawy pod dywan”. Jednym telefonem możemy przerwać dramat, który tkwi w danej rodzinie od wielu lat. Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie, szczególnie w swoim miejscu zamieszkania.
Przypominamy!
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., również policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy będą mogły być wydane łącznie i będą natychmiast wykonalne.
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
- podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
- w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:
- zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
- jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
- złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:
- do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
- w miarę możliwości numeru telefonu,
- informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
kom. Tomasz Żerański