Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni została Liderem Czytelnictwa 2021 roku w Rankingu Czytelnictwa w Bibliotekach Publicznych Powiatu Ostrołęckiego.

W sobotę 11 czerwca  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im Wiktora Gomulickiego odbyło się uroczyste podsumowanie Rankingu, którego pomysłodawczynią jest p. Bożena Załęska, instruktor powiatowej w MBP  w Ostrołęce. Honorowy Patronat nad Rankingiem Czytelnictwa objął starosta Stanisław Kubeł.

Laureatów i uczestników konkursu witała dyrektor ostrołęckiej biblioteki Sabina Malinowska, która przypomniała, że miejska biblioteka realizuje również zadania biblioteki powiatowej na mocy zawartego porozumienia między samorządami miasta i powiatu. Powiat Ostrołęcki reprezentowały Ewa Bakułą z Wydziału Promocji i Rozwoju oraz Magdalena Mrozek-Rawa, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru w Starostwie.

Ranking dotyczył najlepszych czytelników oraz najlepszych bibliotek. Wśród tych pierwszych laureatami zostali w poszczególnych kategoriach:

  • 0-5 lat: Szymon Okrągły (biblioteka w Rzekuniu)

  • 6-10 lat: Kornelia Włosowicz (biblioteka w Czarni)

  • 11-15 lat: Kinga Kobus (biblioteka w Myszyńcu - filia w Wykrocie)

  • 16-19 lat: Judyta Rejmentowska (biblioteka w Myszyńcu)

  • 20-45 lat: Jolanta Kulesza (biblioteka w Goworowie)

  • 46-60 lat: Alina Puchalska (biblioteka w Lelisie, filia w Łęgu Przedmiejskim)

  • powyżej 60 lat: Helena Cieśluk (biblioteka w Olszewie-Borkach).

Liderem Czytelnictwa 2021 roku w powiecie ostrołęckim została Gminna Biblioteka Publiczna w Czarni, drugie miejsce zajęła biblioteka w Goworowie, trzecie – biblioteka w CKBiS w Lelisie, a wyróżnienie otrzymała biblioteka w Czerwinie.

Podczas spotkania w bibliotece pani Bożena Zaleska przygotowała bardzo ciekawe dane statystyczne za 2021 rok. Między innymi mówiące to, że  w bibliotekach publicznych na terenie powiatu ostrołęckiego odnotowano 105 754 wypożyczeń, to o 17 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Biblioteki ponadto naliczyły 75 698 odwiedzin, prawie 10 tysięcy więcej niż w 2020 roku. Jeżeli chodzi o uczestników form kulturalno-edukacyjnych, to naliczono ich w 2021 roku 30 006.

Po podsumowaniu konkursu w bibliotece odbyło się spotkanie z aktorem Arturem Barcisiem, które także było promocją książki „Aktor musi grać, by żyć”. Aktor, znany z ról teatralnych, filmowych i serialowych, reżyser opowiedział o swojej ścieżce zawodowej, w której wiele było szczęśliwych zbiegów okoliczności, o ludziach, którzy stanęli na jego drodze – m.in. Adam Hanuszkiewicz, Krzysztof Kieślowski. Nie zabrakło anegdot, wspomnień i przesłania, że w życiu nie należy się nigdy poddawać, bo nie wiemy co los szykuje dla nas jutro.