Co to jest przepuklina? Jak ją leczyć?

Przepuklina to nieprawidłowe wysunięcie się narządu wewnętrznego lub tkanki przez ścianę jamy (worka), w której normalnie się znajduje. Występ jest spowodowany rozdarciem mięśnia lub innej tkanki, która zwykle utrzymuje narząd wewnątrz ciała. Przepuklina może być obecna przy urodzeniu, ale może również rozwinąć się później, na przykład w wyniku podnoszenia ciężarów lub wysiłku.

Jaka jest procedura związana z operacją przepukliny i czego należy się spodziewać?

Procedura operacji przepukliny w Szpital Dworska jest dość prosta. Pacjent otrzyma znieczulenie, które pomoże mu się zrelaksować, a następnie chirurg wykona nacięcie w ścianie brzucha.

Przepukliny są klasyfikowane według ich lokalizacji. Najczęstszym typem jest przepuklina pachwinowa, która występuje u mężczyzn i kobiet w okolicy pachwiny. Przepuklina udowa występuje u kobiet w okolicy górnej części uda, a przepuklina brzuszna występuje u niemowląt w wieku poniżej sześciu miesięcy w dowolnym miejscu wzdłuż brzucha. Pacjent może spodziewać się po zabiegu bólu, nudności lub wymiotów. Ale te efekty uboczne powinny zniknąć w ciągu kilku dni.

Przepukliny to wybrzuszenia w jamie brzusznej, które pojawiają się, gdy narząd wewnętrzny lub tkanka przebijają osłabienie ściany brzucha. Mogą wystąpić w dowolnym miejscu brzucha, ale najczęściej występują w pachwinie (przepuklina pachwinowa), pępku (przepuklina pępkowa) i podbrzuszu (przepuklina krzyżowa).

Przepuklina jest zwykle spowodowana słabym punktem mięśni brzucha, który mógł występować od urodzenia. Słabość może stopniowo narastać wraz z wiekiem lub przybieraniem na wadze. Przepukliny pachwinowe częściej występują u mężczyzn, a przepukliny krzyżowe częściej u kobiet.

Rzeczy, które musisz wiedzieć o operacji przepukliny

Przepuklina to wybrzuszenie lub występ narządu, takiego jak jelito, przez słaby punkt mięśnia lub tkanki, który normalnie utrzymuje go na miejscu. Przepukliny mogą być spowodowane zbyt dużym wysiłkiem podczas podnoszenia czegoś ciężkiego, kaszlem lub kichaniem, a czasem po prostu wstawaniem.

Najczęstszym typem przepukliny jest przepuklina pachwinowa. Dzieje się tak, gdy część jelita (jelita) przeciska się przez osłabienie ściany brzucha do obszaru pachwiny. Przepukliny pachwinowe występują częściej u mężczyzn niż u kobiet, ponieważ mają mniejszą odległość między brzuchem a pachwiną niż kobiety. Operacja przepukliny to zabieg wykonywany w celu skorygowania przepukliny. Zwykle odbywa się to w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że wrócisz do domu tego samego dnia.

Istnieją trzy rodzaje przepuklin:

  1. Pachwinowy
  2. Udowa
  3. Pępowina