W ostatnim czasie ostrołęccy policjanci otrzymali informację o osobach, które zostały oszukane przez oszustów wysyłających linki do fałszywych stron internetowych. Ofiary przestępców działających w ten sposób tracą pieniądze ze swojego konta. Dlatego w trakcie transakcji internetowych zachowajmy rozwagę i daleko idącą ostrożność.

W ostatnim czasie do ostrołęckich policjantów zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży produktów w internecie. Osoby wystawiły swój towar do sprzedaży na jednym ze znanych portali ogłoszeniowych. Wtedy zgłosiły się do nich zainteresowani zakupem potencjalni klienci, którzy okazał się oszustami. 

W związku z tym przypominamy na co należy wracać uwagę przy zakupach internetowych:

Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator np. WhatsApp

Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony łudząco podobnej do prawdziwej pozwalającą na finalizację transakcji.

Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu strony internetowej m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Jak uniknąć oszustwa?

Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych/ogłoszeniowych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

Rozliczaj się przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego/ogłoszeniowego - dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy gramatyczne.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia płatności. Prawdopodobnie to próba oszustwa.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka