Jakie buty robocze wybrać do pracy na dworze w zimę?

Praca w niskich temperaturach wymaga odpowiedniej odzieży. Jednym z najważniejszych jej elementów są buty robocze, będące zapewnieniem bezpieczeństwa w razie groźnych wypadków. Czy ich wersja zimowa różni się czymś od zwykłej, używanej np. latem lub wiosną?

Jaką funkcję pełni but roboczy?

Profesjonalne buty robocze pełnią funkcję obuwia zamiennego dla pracownika. Mają chronić przed nieznacznymi niebezpieczeństwami, zabrudzeniami oraz być przy tym wytrzymałe. To pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny zakładu pracy – dlatego powinien wybrać dla swojego personelu wyposażenie, które sprawdzi się w każdych warunkach i posłuży przez długi okres.

Buty robocze muszą spełniać określone oczekiwania: powinny nadawać się do bezpiecznego chodzenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Przemieszczanie się po dachach i innych śliskich nawierzchniach zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji lub wypadku. Dlatego najlepsze obuwie powinno być wyposażone w elementy, które np. zapobiegają przypadkowym utratom równowagi.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty robocze zimowe?

Wybierając buty robocze zimowe, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na:

  • Grubość podeszwy – powinna być dużych rozmiarów, jako że jest warstwą oddzielającą podłożę od stopy. Najlepiej wykonana ze specjalistycznej pianki EVA lub wzmacnianego drewna.
  • Wodoodporność – buty zimowe powinny cechować nieprzemakalność. Jednocześnie należy rozgraniczyć buty zimowe do pracy wewnątrz i na zewnątrz – te używane w pomieszczeniach powinny być wykonane z materiałów przewiewnych, aby nie doprowadzić do przegrzania stopy.
  • Wysokość – wyższa cholewka stabilizuje staw skokowy, co ułatwia pracę na grząskim gruncie.
  • Antypoślizgową wkładkę – jej obecność jest szczególnie ważna dla pracowników poruszających się po terenie śliskim.
  • Ocieplenie – powinno być dopasowane do warunków atmosferycznych. Zbyt gruba warstwa ogrzewająca może wywoływać dyskomfort. Producenci zazwyczaj zamieszczają informację na temat tego, w jakiej temperaturze ich produkt sprawdza się najlepiej.
  • Wygląd – estetyka butów jest bardzo ważna. Jeżeli obuwie wygląda źle – może zostać źle przyjęte przez użytkowników i niechętnie ubierane. Na rynku obecnie dostępne są wersje robocze przypominające np. sztyblety lub sneakersy.

W przypadku wyboru odpowiednich butów najważniejszy będzie komfort użytkowania. Mają chronić stopę przed zimnem, zapobiegać kontuzjom, ale przy tym nie męczyć użytkownika. Zadowolony pracownik jest w stanie wykonywać swe obowiązki szybko, skutecznie oraz co najważniejsze – bezpiecznie!