Jak rozpoznać żywność ekologiczną — na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów EKO?

Żywność ekologiczna to produkty spożywcze, w których produkcji nie stosowano żadnych środków i substancji chemicznych — począwszy od rozpoczęcia uprawy, skończywszy na zbiorze plonów i ich transporcie do finalnych konsumentów, którzy coraz częściej decydują się na wzbogacenie swojej diety właśnie o takie produkty. Taka żywność nie jest również modyfikowana genetycznie. Jak rozpoznać, że konkretne warzywa, owoce należą do ekologicznych produktów spożywczych?

Jak rozpoznać certyfikowaną żywność ekologiczną?

Na terenie Unii Europejskiej wszystkie produkty spożywcze, których uprawa odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi żywności ekologicznej, mogą zostać zgłoszone do certyfikacji. Jeżeli dane przedsiębiorstwo przejdzie kontrolę, otrzymuje pozwolenie na umieszczanie na opakowaniach swoich produktów symbolu listka z dwunastu białych gwiazdek na zielonym tle. Widząc ten znak, możesz mieć pewność, że jest to zdrowa żywność ekologiczna.

Kolejne oznaczenia, które potwierdzają ekologiczność produktów rolnych, jest umieszczony na opakowaniu numer jednostki certyfikującej, nazwa producenta wraz z adresem siedziby firmy oraz podanie miejsca pochodzenia żywności.

Co gwarantuje symbol zielonego listka na zielonym tle?

Chcąc należeć do grona producentów żywności ekologicznej, konieczne jest przejście stosownych kontroli i poddanie się procesowi certyfikacji. Przedsiębiorstwa, które chcą rozpocząć produkcję bio, muszą poddać się okresowi konwersji, podczas którego zaprzestają korzystania ze środków chemicznych. Dopiero po tym czasie mogą umieszczać wspomniany symbol na swoich produktach spożywczych.

Decydując się na zakup żywności ekologicznej, możesz mieć pewność, iż spełnia ona obowiązujące na terenie Unii Europejskiej normy, jest czystą żywnością organiczną bez śladów jakichkolwiek substancji chemicznych, takich jak hormony, pestycydy itd.

W takich produktach nie występują również pozostałości innych środków stosowanych przez gospodarstwa nieekologiczne, do których zalicza się:

  • GMO
  • stymulatory wzrostu
  • nawozy sztuczne zawierające azot
  • antybiotyki o przeznaczeniu prewencyjnym

Warto dodać, iż żywnością organiczną określa się nie tylko płody rolne, ale także żywy inwentarz przeznaczony do hodowli ekologicznej. Zainteresowanie bio żywnością rośnie z roku na rok, dlatego można spodziewać się, iż w niedalekiej przyszłości popyt na zdrowe produkty spożywcze charakteryzujące się wysoką jakością wzrośnie.