Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu, bądź sprzedaży wystawionego za pośrednictwem stron www towaru, przesyłają linki przekierowujące do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. Wczoraj mieszkanka Ostrołęki została oszukana w ten sposób na kwotę 400 złotych. W internecie, tak jak i w życiu powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Wczoraj zgłosiła się do ostrołęckich policjantów  28 – letnia mieszkanka naszego miasta, która powiadomiła o oszustwie na jej szkodę. Kobieta  wystawiła do sprzedaży na popularnym portalu z używaną odzieżą koszulę za kwotę kilkudziesięciu złotych.

Szybko po tym otrzymała wiadomość od osoby, która była zainteresowana kupnem. Niestety weszła ona w nadesłany od osoby sprzedającej link, który przekierował ją do fałśzywej strony łudząco podobnej do strony jej banku. Następnie wpisała dane do zalogowania się na jej konto, co skutkowało wytransferowaniem z jej konta przez oszustów kwotę 400 złotych.

 

Uważajmy!!!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.

Należy pamiętać również o tym, żeby NIKOMU nie podawać danych do naszej karty bankomatowej. Dane do naszego konta są danymi ściśle wrażliwymi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich NIKOMU udostępniać!

Przekażmy tego rodzaju ostrzeżenia również członkom naszych rodzin. W ten sposób ochronimy ich przed utrata pieniędzy.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka