Płaczliwy głos i słowa „babciu potrąciłam śmiertelnie kobietę samochodem, aby nie trafić do więzienia pilnie potrzebuje pieniędzy na kaucję” - taki telefon otrzymała 82-latka z Ostrołęki. Niestety seniorka uwierzyła fałszywej wnuczce i przekazała obcej osobie, która podała się za kuriera kwotę 30 tysięcy złotych. POLICJA OSTRZEGA: Bez względu na to jaką metodą oszuści się posłużą osoby starsze powinni pamiętać, aby nie przekazywać żadnych obcym osobom pieniędzy. Prosimy rodzinę, aby uczulili seniorów ze swoich rodzin na tego typu sytuację uświadamiając ich, że niemal za każdym telefonem z prośbą o przekazanie pieniędzy stoi oszust!

Wczoraj do starszej mieszkanki Ostrołęki zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się za jej wnuczkę. Płaczącym głosem powiedziała, ze spowodowała wypadek drogowy śmiertelny  i pilnie potrzebuje pieniędzy na kaucje, aby nie trafić do więzienia. W tym przypadku seniorka szybko zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami i rozłączyła połączenie nie przekazując pieniędzy.

Z dotychczasowych przypadków wynika, że za pierwszym takim telefonem są kolejne, dlatego już po kilku minutach informacja o aktywności oszustów na naszym terenie trafiła do lokalnych mediów.

Kilkanaście minut później dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał kolejne tego typu zgłoszenie. Niestety w tym przypadku 82-letnia mieszkanka Ostrołęki uwierzyła fałszywej wnuczce, która zadzwoniła do niej na telefon stacjonarny i płaczliwym głosem poprosiła o pieniądze. Prośbę swoją również tłumaczyła, że gotówka jest jej pilnie potrzebna na zapłacenie kaucji, aby nie trafiła do więzienia, ponieważ spowodowała wypadek śmiertelny.

Seniorka myśląc, że pomaga wnuczce przekazała obcej osobie, która podała się za kuriera kwotę 30 tysięcy złotych. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą ostrołęccy policjanci.

POLICJA OSTROŁĘKA OSTRZEGA: NIE PRZEKAZUJMY PIENIĘDZY ŻADNYM OBCYM OSOBOM BEZ WZGLĘDU OD OKOLICZNOŚCI!

POLICJANCI, ANI TEŻ  PRAWDZIWI FUNKCJONARIUSZE INNYCH SŁUŻB NIE MAJĄ PRAWA ŻĄDAĆ OD NAS WYDANIA JAKIECHKOLWIEK PIENIĘDZY, ANI TEŻ NUMERÓW PIN DO NASZEGO KONTA! JEŚLI TO ROBIĄ NATYCHMIAST POWINNISMY POINFORMOWAĆ O TYM POLICJĘ.

Zwracamy się z prośbą także do członków rodzin Seniorów, aby rozmawiali z nimi na temat tego rodzaju zagrożeń. Przekażmy także sąsiadom powyższe informację. Przypominamy, że do większości tego typu oszustw są wykorzystywane telefony stacjonarne.

W PRZYPADKU OTRZYMANIA TELEFONU OD OBCEJ OSOBY Z PROŚBĄ O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY DZWOŃMY DO DYŻURNEGO POLICJI BEZPOŚREDNIO POD NUMER 47- 704- 14- 24. Prawdziwi policjanci przyjadą na miejsce i sprawdzą daną sytuację. Jednak wcześniej dokładnie  rozłączmy poprzednie połączenie!

 

kom. Tomasz Żerański