Rozładowany akumulator – jak rozwiązać problem?

Prąd elektryczny jest bardzo istotny dla prawidłowego działania pojazdu mechanicznego. Przy uruchomionym silniku, różne systemy i urządzenia są zasilane przez alternator. Gdy jednak silnik nie pracuje, wówczas prąd jest pobierany z akumulatora. Urządzenie to odpowiada również za dostarczanie odpowiedniej ilości energii do rozrusznika. Bez tego odpalenie auta jest po prostu niemożliwe. Czasami, w wyniku różnych przyczyn może dojść do rozładowania akumulatora. Istnieją jednak pewne sposoby poradzenia sobie z takim problemem.

Wymiana wadliwego akumulatora

Akumulator może rozładować się w wyniku roztargnienia i pozostawienia pojazdu na włączonych światłach przez wiele godzin. Wpływ na rozładowanie mają też silne mrozy. Warto też dodać, że z wiekiem, pojemność akumulatora nautralnie spada i po kilku latach bateria nie będzie w stanie optymalnie spełniać swoich zadań. W takim przypadku konieczna jest po prostu jej wymiana na nowy akumulator.

Naładowanie akumulatora

Jeśli sprawa nie jest pilna lub w przypadku posiadania alternatywnej opcji transportu, rozwiązaniem problemu sprawnego, ale rozładowanego akumulatora będzie jego naładowanie. Po odpięciu klem i odkręceniu zabezpieczeń, akumulator należy zabrać do domu i naładować go przy pomocy prostownika. Można też pociągnąć prąd z przedłużacza i umieścić prostownik pod maską, a następnie podłączyć go do akumulatora, bez konieczności jego demontażu. Warto profilaktycznie ładować akumulator nawet jeśli się nie rozładował całkowicie. Jest to szczególnie istotne zimą oraz w przypadku auta, które jest użytkowane zwykle na krótkich dystansach.

Rozruch „na kable”

Warto też spróbować „pożyczyć” prąd od sąsiada lub innej osoby posiadającej sprawny akumulator. Przewód dodatni należy podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora dawcy i biorcy. Biegun ujemny dawcy, należy z kolei podłączyć do masy (elementu metalowego pod maską, np. śruby, itp.) biorcy. W ten sposób można uruchomić pojazd korzystając z prądu z innego samochodu. Po uruchomieniu auta warto przejechać nim dłuższą trasę, aby alternator podładował akumulator. Jeśli mimo to pojawią się ponowne problemy z rozruchem, wówczas jedynym wyjściem jest wymiana baterii na nową.

Nie każdy zna się na ładowaniu, demontażu czy też awaryjnym rozruchu „na kable”. Na szczęście na rynku działają liczne pomoce drogowe, takie jak pomoc drogowa - SuperMechanik, które dojeżdżają we wskazane miejsce i za niewielką opłatą udzielają odpowiedniego wsparcia.