Ostrołęccy policjanci prowadzą działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym. Chodzi o to, aby zminimalizować ilość osób rannych i zabitych w wyniku zdarzeń drogowych. Mundurowi z ostrołęckiej drogówki wykorzystali w trakcie akcji mobilny system kamer iCAM z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Niestety nie wszyscy kierowcy przestrzegali przepisów w rejonie przejść dla pieszych. Niektórzy z kierowców nie byli nawet świadomi faktu, że popełniają jedno z najbardziej niebezpiecznych wykroczeń.

 

Podczas działań, które miały miejsce na początku tego tygodnia policjanci zwracali głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem jest najbardziej narażona na poważne skutki wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia.

Działania policjantów ruchu drogowego wspierali funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu. którzy obsługiwali mobilny system kamer iCAM. To urządzenie, które można zamontować praktycznie wszędzie np. na dachu samochodu, budynku czy na słupie. System nie rzuca się w oczy, a jednocześnie pomaga policjantom, którzy dbają o zapobieganie popełnianiu wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych.

Ten nowoczesny sprzęt był wykorzystywany w rejonie przejścia dla pieszych na terenie Ostrołęki. Kierowcy, których system mobilnych kamer zarejestrował w trakcie popełniania wykroczeń byli zatrzymywani przez policjantów z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego.

W trakcie działań policjanci zarejestrowali 11 kierowców, którzy naruszyli przepisy w rejonach przejść dla pieszych. Wszyscy popełnili wykroczenia polegające na wyprzedzaniu na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Mandat za tego rodzaju wykroczenie wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych. Działania były nadzorowane przez Zastępcę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Ostrołęce kom. Dariusza Kamińskiego.

Pamiętajmy, że mino wielu działań oraz policyjnych akcji, bezpieczeństwo na drodze w znacznej mierze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni wsiadając za kierownicę, a także korzystając z drogi jako pieszy, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą drogowej tragedii.

Działania kontrolne z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam będą powtarzane.

 

kom. Tomasz Żerański