W trosce o bezpieczeństwo pieszych policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce każdej doby są obecni na drogach naszego miasta i powiatu. W trakcie działań policjanci sprawdzają czy piesi stosują się do obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym. Informujemy, że dla osób, które w sposób lekceważący będą podchodzić do tego obowiązku nie będzie taryfy ulgowej. Za braku elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym jest przewidziany mandat karny w wysokości 100 złotych - jednak nie o mandat tu chodzi, ale o nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki ., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.