Ostrołęccy policjanci z medalami na eliminacjach do Kynologicznych Mistrzostw Policji
Ostrołęccy policjanci zdobyli srebro i brąz podczas wojewódzkich eliminacji do Finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Zawody odbyły się w trudnych warunkach pogodowych, ale funkcjonariusze wraz ze swoimi psami pokazali najwyższy poziom przygotowania i determinacji.

Eliminacje wojewódzkie do Finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji

W dniach 24-27 czerwca 2024 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyły się eliminacje wojewódzkie do Finału XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zmaganiach uczestniczyli przewodnicy z komend miejskich i powiatowych Policji z różnych miast województwa, w tym z Radomia, Płocka, Ostrołęki, Ciechanowa, Grójca i Sochaczewa. W tym roku rywalizowali przewodnicy z psami specjalizującymi się w wyszukiwaniu zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych.

Trudne warunki i wymagające konkurencje

Zawody trwały cztery dni i obejmowały cztery wymagające konkurencje. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnymi warunkami pogodowymi, ponieważ upał doskwierał zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Niektóre konkurencje przeniesiono na wieczór, aby ulżyć zawodnikom i ich czworonożnym partnerom.

Na początku przewodnicy brali udział w "Teście wiedzy", który sprawdzał ich znajomość obowiązujących aktów prawnych, kursów specjalistycznych, zasad pełnienia służby z psem, wymogów żywieniowych i zdrowotnych, anatomii psów oraz pierwszej pomocy.

Wyniki ostrołęckich policjantów

Ostrołęccy policjanci odnieśli duży sukces. Asp. Rafał Grzegorczyk z psem Kor zajął II miejsce w kategorii przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Natomiast asp. Grzegorz Zajkowski z psem Nol zdobył III miejsce w kategorii przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

W konkurencji "Ogólne posłuszeństwo psa" oceniano 10 zadań dotyczących posłuszeństwa oraz pokonywania przeszkód terenowych, takich jak ściana, tunel, kładka i drabina. Kolejną konkurencją była "Praca węchowa psa", w której psy musiały wyszukać ukryte zapachy narkotyków (marihuana, kokaina, heroina) lub materiałów wybuchowych (trotyl, heksogen, semteks) w różnych miejscach, w tym w pojazdach, bagażach, pomieszczeniach i autobusie.

Uroczyste zakończenie i nagrody

Na zakończenie eliminacji laureaci odebrali pamiątkowe puchary i dyplomy z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu, nadinsp. Waldemara Wołowca oraz Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Radomiu, mł. insp. Agnieszki Guzy. Psy służbowe zostały uhonorowane medalami, które wręczyła st. asp. Edyta Sułkowska, koordynator ds. psów służbowych w Wydziale Prewencji KWP w Radomiu. Sędziami zawodów byli st. asp. Edyta Sułkowska, sierż. szt. Krzysztof Dukała, sierż. szt. Piotr Spociński oraz mł. asp. Bartłomiej Rybak.

Przygotowania do Ogólnopolskiego Finału XXI Mistrzostw Kynologicznych Policji

Ogólnopolski Finał XXI Mistrzostw Kynologicznych Policji odbędzie się w dniach 16-20 września 2024 r. Reprezentacja wojewódzka będzie składała się z wytypowanej dwuosobowej drużyny przewodników z psami oraz kierownika drużyny. Zwycięzcom należą się serdeczne gratulacje, a wszystkim uczestnikom życzenia, aby ich wiedza i umiejętności przynosiły sukcesy zawodowe i satysfakcję w służbie. Psy natomiast zasługują na zasłużony odpoczynek i smakołyki.


Wg inf z: KMP w Ostrołęce