Imieniny Wiktora na Fortach Bema - Ostrołęka świętowała książkami i piknikiem

Imieniny Wiktora na Fortach Bema - Ostrołęka świętowała książkami i piknikiem

Na Fortach Bema w Ostrołęce biblioteczne święto wyszło z murów i rozsiadło się w plenerze. Był upał, były namioty dające cień, było też sporo ludzi, którzy przyszli po literaturę, zabawę i trochę letniego luzu 📚☀️

  • Na Fortach Bema biblioteka zamieniła imieniny w żywy, sąsiedzki piknik
  • Dzieci miały własny program, a książki można było upolować już za 2 zł
  • Wiktor Gomulicki wrócił w opowieściach, portrecie i przy ognisku

Na Fortach Bema biblioteka zamieniła imieniny w żywy, sąsiedzki piknik

Imieniny patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiktora Gomulickiego znów przybrały formę kulturalno-literackiego pikniku, organizowanego wspólnie z Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Do współpracy włączyli się też Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki oraz Koło Gospodyń Miejskich, więc cały dzień miał tempo dobrze rozkręconego miejskiego święta.

  • Cieszmy się pogodą i atrakcjami, które dzisiaj dla Państwa przygotowaliśmy - witała gości Katarzyna Kossakowska, dyrektor MBP.

I rzeczywiście, pod namiotami nie było czasu na nudę. Na imprezie pojawili się całymi rodzinami mieszkańcy, którzy chętnie korzystali z tego, co przygotowano na miejscu.

Dzieci miały własny program, a książki można było upolować już za 2 zł

Najmłodsi trafili do plenerowego wydania Klubu Czytającego Malucha. Był teatrzyk Kamishibai, gry terenowe, kolorowe warkoczyki, balonowe zwierzątka i bańki mydlane, czyli wszystko to, co zwykle przyciąga dzieci na dłużej niż jeden obchód po stoiskach 🙂 Do tego warsztaty z papierowymi wiatraczkami, ozdabianie lalek i nowość - przygotowywanie lalek bez użycia igły.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Schroniska Canis w Kruszewie. Psy dzielnie znosiły pogodę, a wśród nich uwagę zwracała Alfa, którą wiele osób chciało po prostu pogłaskać. Obok pojawiła się także kwiatodzielnia, gdzie rozdawano sadzonki opisane imionami z twórczości Adama Mickiewicza.

Nie zabrakło też rzeczy bardzo bibliotecznych. Na kiermaszu książki można było kupić już za 2 zł, a to oznaczało całkiem realną szansę na wyjście z pikniku z nową lekturą za symboliczną kwotę. Książki były dostępne na miejscu właśnie za 2 zł, więc wielu uczestników nie przeszło obok tej półki obojętnie 📖

Wiktor Gomulicki wrócił w opowieściach, portrecie i przy ognisku

Imieninowy charakter wydarzenia domknęła symboliczna obecność samego solenizanta. Jego opowiadania zabrzmiały w głośnej lekturze, a ręcznie narysowany portret przygotowany przez Annę Andruszewską ma już towarzyszyć kolejnym wydarzeniom jubileuszowym biblioteki. To ładny detal, który spina całość z pamięcią o patronie, zamiast traktować go tylko jako nazwę na fasadzie.

Była też księga pamiątkowa, do której można było wpisać życzenia dla Wiktora, a na koniec - biesiada przy ognisku dla tych, którzy chcieli zostać dłużej. Na stoiskach pojawili się również przedstawiciele Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Koła Gospodyń Miejskich i wolontariusze związani z biblioteką. W efekcie wyszedł z tego dzień, w którym książka, lokalna energia i letni piknik naprawdę mówiły jednym głosem.

na podstawie: MBP Ostrołęka.