Dzielnicowi bardzo często określani są jako "policjanci pierwszego kontaktu co związane jest z charakterem pełnionej służby. Jednym z głównych celi kampanii społecznej "Dzielnicowy bliżej nas" jest właśnie budowanie i utrzymanie dobrego kontaktu ze społeczeństwem a korzystanie z mobilnej aplikacji "Moja Komenda" ułatwia nie tylko odnalezienie dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania ale i szybki kontakt telefoniczny, czy też mailowy z nim w nurtujących nas sprawach.

Dzielnicowi to grupa funkcjonariuszy, która większą część służby pełni w terenie. Policjanci Ci pozostają w stałym kontakcie z lokalną społecznością, znają mieszkańców i starają się pomagać w rozwiązywaniu zgłaszanych przez nich problemów.

Najczęstsze sprawy, którymi się  zajmują dotyczą konfliktów rodzinnych oraz sporów sąsiedzkich, a także sytuacji związanych z przemocą w rodzinie. Dzielnicowy udziela porad, może też skierować nas do odpowiedniej komórki policji czy też instytucji, która pomoże rozwiązać nurtujący nas problem.

Aby jeszcze bardziej usprawnić kontakt mieszkańców z  dzielnicowym  wprowadzono  zostały nowe kanały komunikacji społecznej z tymi funkcjonariuszami min.

  • służbowe telefony komórkowe z nr przypisanym do rejonu służbowego,

  • funkcyjne skrzynki poczty elektronicznej,

  • swobodny dostęp do sieci Internet,

  • aplikację "Moja Komenda",

  • opracowywanie projekt portalu internetowego "Twój Dzielnicowy",

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zmiana nastawienia pracy dzielnicowego, w ramach programu "Dzielnicowy bliżej nas" to ukierunkowanie zadań na bezpośredni kontakt z obywatelem i odciągnięcie go od czynności biurowych w jednostce organizacyjnej Policji.

Jednym z narzędzi z jakich mogą korzystać mieszkańcy chcący skontaktować się ze swoim dzielnicowym jest mobilna aplikacja "Moja komenda". Narzędzie to umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline.

Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja "Moja komenda" zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce oraz dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki.

Dodatkowo "Moja komenda" umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka