Policja Ostrołęka: TRWAJĄ POLICYJNE DZIAŁANIA ”POMOCNA DŁOŃ” - TY TEŻ MOŻESZ POMÓC
Ostrołęccy policjanci kontynuują działania skierowane na niesienie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu w ramach porozumienia Pomocna Dłoń”. W ramach kontynuacji podpisanego porozumienia policjanci wraz z innymi służbami i instytucjami kontrolują miejsca, gdzie osoby potrzebujące mogą przebywać. Mundurowi prowadzą także w tym zakresie działania profilaktyczne. Plakaty o tej ważnej tematyce znajdują się w środkach komunikacji publicznej, a spot informacyjny jest wyświetlany przed kinowymi seansami w ostrołęckim Centrum Kultury . Również do Państwa zwracamy się z prośbą o informację w każdym przypadku kiedy będziemy mieli podejrzenie, że ktoś jest zagrożony wychłodzeniem organizmu, jeden telefon potraf uratować życie.
Z uwagi na porę roku i ujemne temperatury mamy trudniejszy czas dla osób bezdomnych oraz mieszkających samotnie. Dlatego powinniśmy wszyscy wykazywać się empatią, zrozumieniem i niesieniem pomocy do osób, którzy jej potrzebują np. osobom bezdomnym narażonych na, m.in. wychłodzenie organizmu.
Chcąc dotrzeć z pomocną dłonią do jak największej liczby osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta Ostrołęka, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce wzorem lat ubiegłych kontynuuje działania w ramach podpisanego porozumienia, dzięki któremu prowadzone są cykliczne kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać. W akcję włączył się także Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Ostrołęce, dzięki nawiązanej współpracy w autobusach miejskich oraz na przystankach autobusowych zostały umieszczone informację dotyczące działań w tym zakresie oraz numery telefonów do służb i instytucji, które udzielają pomocy osobom bezdomnym oraz mieszkającymi samotnie. Ponadto spot dotyczący tej jakże ważnej tematyki jest emitowany w ostrołęckim kinie.
Pomysłodawcą powyższych działań jest Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Piotr Góralczyk. W ramach porozumienia ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób. W ostrołęckiej komendzie został wyznaczony także koordynator, który zajmuję się tą jakże ważną problematyką.
Mundurowi codziennie sprawdzają klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki czy ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują także osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.
W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udziela osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.
Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.
Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie dzięki Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.
Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania osoby te nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie.
Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
Komenda Miejska Policji w Ostrołęce,
mazowiecka.policja.gov.pl/wos/aktualnosci/89712,TRWAJA-POLICYJNE-DZIALANIA-POMOCNA-DLON-TY-TEZ-MOZESZ-POMOC.html
![]()
Ostatnie Artykuły

Plan dla Osiedla Centrum II trafia do wglądu. Jest czas na uwagi

Nagrody Starosty Ostrołęckiego dla twórców i sportowców

Druga tura półkolonii ruszyła w Ostrołęce - dzieci tańczą i integrują się w OCK

126 km/h w terenie zabudowanym. Kierowca z Gdańska stracił prawo jazdy

Dariusz Zeller opowie o literaturze i polonijnym życiu kulturalnym

Rowerzystka trafiła do szpitala po wyprzedzaniu przez volvo pod Myszyńcem

Bezpieczna droga do szkoły zaczyna się jeszcze przed pierwszym dzwonkiem

Alarm, komunikat, schronienie. Ostrołęka organizuje trening reagowania

SPEED skontrolowała drogi Mazowsza. 927 wykroczeń w tydzień

Ostrołęckie Operalia otwierają muzyczny weekend w Ostrołęce

Nie tylko książki. Jerzy Grabowski zaprasza młodych do biblioteki w Ostrołęce

Droga w Lelisie przejdzie dużą modernizację. Powiat podpisał umowę

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Ciągnik może zniknąć z pola widzenia. Policja ostrzega kierowców
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce - msze, kancelaria, kontakt
- Parafia św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce - msze, kancelaria, kontakt
- Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce - bezpłatna komunikacja miejska, rozkład jazdy i kontakt
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Ostrołęce - kontakt, BOI, zakres usług
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce - kontakt, godziny, procedury
- Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - kontakt, godziny, awarie, e-BOK
