Nieobecny artysta wraca w rozmowie dzieł - oprowadzanie po wystawie

FOT. Muzeum Kultury Kurpiowskiej Ostrołęka
Wystawa „Mieczysław Szymański (1903–1990). Tonda Kinoko i Stefan Paruch – rozmowa z nieobecnym” otwiera drzwi do twórczości artysty znanego przede wszystkim specjalistom. Tym razem można spotkać się z jego pracami bliżej, słuchając opowieści kuratorki i śledząc dialog między trzema artystycznymi osobowościami. 🎨
- „Rozmowa z nieobecnym” prowadzi przez trzy różne spojrzenia
- Kuratorka Barbara Kalinowska pokaże mniej znaną stronę Szymańskiego
„Rozmowa z nieobecnym” prowadzi przez trzy różne spojrzenia
Ekspozycja łączy rysunki i obrazy Mieczysława Szymańskiego z pracami Tondy Kinoko oraz Stefana Parucha. To nie jest przypadkowe zestawienie: współcześni artyści nawiązali do dorobku Szymańskiego, tworząc z nim własny, rozłożony w czasie dialog.
Szymański zaprojektował jedną z najciekawszych polskich tkanin artystycznych - „Jan III Sobieski”. Dzieło pokazano podczas paryskiej Międzynarodowej Wystawy „Sztuka i Technika w Życiu Współczesnym” w 1937 roku, a dwa lata później także na wystawie światowej w Nowym Jorku.
Jego wpływ na polską tkaninę nie kończył się jednak na własnych projektach. W latach 1948-1972 prowadził na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pracownię klasycznych technik tkackich. To właśnie jego osobowość, sposób pracy ze studentami oraz ich talent i konsekwencja pomogły polskiej tkaninie zdobywać międzynarodowe uznanie.
Kuratorka Barbara Kalinowska pokaże mniej znaną stronę Szymańskiego
Podczas oprowadzania będzie można przyjrzeć się przede wszystkim malarskiej twórczości Mieczysława Szymańskiego - części jego dorobku, która wciąż pozostaje znana niewielkiemu gronu odbiorców. Spotkanie poprowadzi Barbara Kalinowska, kuratorka wystawy.
To dobra okazja, by zobaczyć, jak artysta związany z rzemiosłem, edukacją i wielką historią polskiej tkaniny wypada w bezpośrednim kontakcie z malarstwem i rysunkiem. A także sprawdzić, jak jego prace rezonują ze sztuką Tondy Kinoko i Stefana Parucha. 🖼️
Spotkanie odbędzie się w niedzielę 2 sierpnia
- 2 sierpnia 2026 roku, niedziela
- godzina 11.00
- oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mieczysław Szymański (1903–1990). Tonda Kinoko i Stefan Paruch – rozmowa z nieobecnym”
- prowadzenie: Barbara Kalinowska
Udział w oprowadzaniu pozwoli nie tylko obejrzeć prezentowane prace, lecz także lepiej zrozumieć artystyczne tropy łączące Szymańskiego z dwojgiem współczesnych twórców. To spotkanie z historią, która nadal pracuje w nowych obrazach i interpretacjach. ✨
na podstawie: Muzeum Kultury Kurpiowskiej Ostrołęka.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Muzeum Kultury Kurpiowskiej Ostrołęka). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Blisko 100 kontroli w Ostrołęce. 75 rowerzystów z wykroczeniami

BMW pędziło 170 km/h na odcinku z limitem 70. Policja zatrzymała kierowcę

Awantura w banku i kradzież telefonu. Podejrzani zatrzymani w dwie godziny

556 kontroli i 590 wykroczeń. Ostrołęcka drogówka nie odpuszcza

Spider-Man wraca na ekran - OCK dodaje seanse dla widzów

Klub OCZKO czeka remont za 3,47 mln zł. Zakres prac jest szeroki

Ostrołęka zapisana na nowo - spotkanie z Jerzym Kijowskim

Pamięć o Bitwie Warszawskiej wybrzmi w Ostrołęce. Znamy program

Ulica Celna do przebudowy. Zakres prac obejmie całą drogę

40-latek zaatakował żonę i niszczył dom. Policjanci kazali mu odejść

W Ostrołęce nauka wchodzi do gry - czas na „Rozegrane Mazowsze”

Upał nad wodą i policyjna łódź. W Ostrołęce sprawdzają czarne punkty

Rower za 2 tysiące złotych zniknął z osiedla - podejrzany zatrzymany

Ostrołęcki talent na podium. Maria Baranek z nagrodą Dionizego Maliszewskiego
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Ostrołęce - kontakt, dokumenty, orzeczenia
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Ostrołęce - kontakt, transport medyczny, dokumentacja
- Sąd Okręgowy w Ostrołęce - kontakt, wydziały, godziny i e-usługi
- Energa Serwis Ostrołęka - kontakt, usługi energetyczne, certyfikaty
- Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne - kontakt, BOK i PSZOK w Ostrołęce
- Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce - godziny, katalog online, karta czytelnika
