Ubezpieczenie OC i AC – informacje dla początkujących kierowców

Kupno swojego pierwszego samochodu to ekscytujące przeżycie. Jednak zanim wyruszysz w swoją pierwszą wycieczkę za miasto, musisz dopełnić wielu formalności – zarejestrować pojazd, opłacić podatek oraz wykupić ubezpieczenie. Jaką polisę musisz, a jaką możesz zakupić? Ile kosztuje składka za ubezpieczenie OC/AC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC/AC w pigułce

Według polskiego prawa, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywany) musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, jest zachowanie ciągłości ochrony. Nawet jednodniowa luka między polisami upoważnia UFG do nałożenia na zapominalskiego kierowcę niemałej kary finansowej. Twoja polisa OC chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu, którzy mogliby zostać poszkodowani przez Ciebie w kolizji. AC to popularna, ale nieobowiązkowa polisa zabezpieczająca przed konsekwencjami kradzieży, uszkodzenia i zniszczenia samochodu przez siły natury, akty wandalizmu czy inne czynniki zewnętrzne. Na jej zakup najczęściej decydują się właściciele kosztownych samochodów, aut niegarażowanych oraz kierowcy pojazdów w leasingu.

Koszty ponoszone przez kierowców są bardzo zróżnicowane. Składki na ubezpieczenie OC/AC wyliczane są na podstawie wielu zmiennych: wieku i doświadczenia za kierownicą, modelu i marki pojazdu, roku jego produkcji, przebiegu, mocy, pojemność silnika.

Kalkulator OC/AC dla większych oszczędności

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego pierwszego samochodu? Skorzystaj z kalkulatora dostępnego w sieci! Kalkulator OC/AC to proste w obsłudze, bezpieczne narzędzie umożliwiające obliczenie składki bez wychodzenia z domu.