Policja Ostrołęka: PIESI: ODBLASKI, ODBLASKI I JESZCZE RAZ ODBLAKI BEZ NICH JESTEŚCIE NIEWIDOCZNI I NARAŻENI NA UTRATĘ ŻYCIA!
Piesi i rowerzyści powinni zdawać sobie sprawę z tego, że po zmroku i w trudnych warunkach pogodowych są dla kierowców prawie niewidoczni. Dlatego apelujemy o noszenie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym, to one mogą nam uratować ŻYCIE! Ważna jest również świadomość, że żaden samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu i rozglądanie się dokładne zanim zrobimy tzw. pierwszy krok nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych.
Wielokrotnie zwracamy się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. Niestety sami piesi często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ubrani na czarno w trudnych warunkach atmosferycznych są dla kierowców praktycznie niewidoczni.
Wielu z nich wchodzi na przejście bez wcześniejszego upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd mając przy tym np. w ręku telefon, założony kaptur na głowie, bądź parasolkę, która skutecznie ogranicza im widoczność. Nie zdają sobie także często piesi sprawy, że nawet najbardziej nowoczesny samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu.
Osoby piesze często także zakładają, że jeżeli oni widzą światła samochodu, to samochód ich widzi - nic bardziej mylnego.
Dlatego każdy z pieszych powinien zadać sobie pytanie, czy warto ryzykować swoim zdrowiem, a nawet życiem nie zakładając elementów odblaskowych.
A przecież łatwo wyobrazić sobie skutki zderzenia samochodu z osobą pieszą, zawsze osoby niechronione ucierpią najbardziej w wyniku takich potrąceń.
Pytanie: czy złamana ręka, nogą, bądź kalectwo do końca życia będą dla nas pocieszeniem, kiedy okażę się, że to ja pieszy miałem pierwszeństwo? Piesi powinni pamiętać, że ważniejsze od pierwszeństwa jest BEZPIECZEŃSTWO.
Co prawda obowiązek noszenia odblasków jest tylko poza obszarem zabudowanym, natomiast odpowiedzialni piesi, szanujący swoje zdrowie powinni korzystać z odblasków także w obszarze zabudowanym.
Dzieci i seniorzy z naszych rodzin są dla nas najważniejsi skoro tak, to dlaczego nie wyposażamy ich w elementy odblaskowe i nie przypilnujemy, aby z nich korzystali.
Nauczenie naszych dzieci i osób starszych tego nawyku może uratować im to co najcenniejsze, czyli ŻYCIE!
BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNYMI PIESZYMI I NOŚMY ODBLASKI NAUCZMY TEGO NAWYKU NASZE DZIECI I DZIADKÓW
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
Komenda Miejska Policji w Ostrołęce,
mazowiecka.policja.gov.pl/wos/aktualnosci/90703,PIESI-ODBLASKI-ODBLASKI-I-JESZCZE-RAZ-ODBLAKI-BEZ-NICH-JESTESCIE-NIEWIDOCZNI-I-N.html
Autor: krystian